Zachowania wakacyjne i Sezonowość w kontekście kryptowalut

sezonowość na rynkach

 W dzisiejszych rozważaniach postaram się zastanowić  czy występuje zjawisko sezonowości na rynku kryptowalut.  Rynek ten oczywiście jest bardzo młodym jeśli chodzi o możliwości spekulacyjne, dlatego  odszukanie wzorów sezonowości na nim jest dosyć trudne. Oczywiście badanie sezonowości jest tylko jednym z czynników jaki mają wpływ na ruchy cenowe na rynkach finansowych i nie należy traktować tego zjawiska indywidualnie a raczej łączyć z pozostałymi technikami przewidywania  kierunku ruchów cenowych. Sezonowość to tylko jeden z czynników strategii inwestycyjnych.

Czym jest sezonowość na rynkach finansowych?

 Na wszelkiego rodzaju rynkach giełdowych, czy to akcyjnych, czy to terminowych można zaobserwować pewne tendencje związane z wolumenem, płynnością na rynkach oraz ruchami  cenowymi, które powtarzają się w określonych porach w roku, miesiącach czy też tygodniach. Te tendencje to właśnie tak zwana sezonowość. Dzieje się tak ponieważ określona liczba podmiotów gospodarczych czy też indywidualnych na rynku rośnie bądź też kurczy się a analiza techniczna sprawia, że prawdopodobne jest powtarzanie się wzorców historycznych.   Na potrzeby tego artykułu spróbuję sobie porównać  tradycyjny rynek akcyjny (indeks S&P) z rynkiem kryptowalut.  Wydaje się to być najbardziej uzasadnione porównanie , gdyż zarówno na rynku akcji  jak i  kryptowalut kupujemy konkretny walor bez uwzględniania wszelkiego rodzaju dźwigi finansowych oraz  otwierania pozycji na sprzedaż.

Początek roku

 Patrząc na przestrzeń kilkunastu lat rynki akcyjne mają tendencje do większych wahań cenowych  oraz płynności na początku roku. W tym okresie zazwyczaj wprowadzany zostaje na rynek nowy kapitał tak zwany „fresh capital”  co powoduje wzmożoną aktywność na rynkach. Zazwyczaj w tym okresie mniejsze akcje zyskują najbardziej – ale nie jest to regułą.    Bardzo łatwo jest małą spółkę napompować do wyższych cen. Ruchy ze stycznia mogą napędzać wzrosty na następne miesiące, dzieje się tak ponieważ wielu traderów i inwestorów wierzy, iż cały rok będzie wyglądał podobnie do stycznia.

 Odnosząc tę zasadę do rynku kryptowalut  na przełomie brokuł 2017/2018 mieliśmy do czynienia z olbrzymimi wręcz niewyobrażalnymi  wzrostami. Rozpoczęły się one początkiem listopada 2017 a zakończyły początkiem stycznia. Jak widać zasada sezonowości nie do końca się sprawdziła choćby ze względu na termin końca wzrostów na rynku już początkiem stycznia. Jeśli chodzi o aktywność oraz płynności na rynku to jak najbardziej zasada zadziałała. 

 Rysunek poniżej prezentuje porównanie wykresów Bitcoin a oraz amerykańskiego indeksu S&P.    Swoje ATH Bitcoin zanotował 17 grudnia natomiast indeks S&P 25 stycznia. Od ATH zarówno Bitcoin jak i  indeks zaczęły spadać drastycznie notując swoje minima lokalne mniej więcej w tym samym okresie 5-10 lutego. Od tamtej pory, aż do początku maja można znaleźć bardzo wiele analogii w zachowaniach obu rynków.  W okresie tych trzech miesięcy wykresy wspólnie rosły i spadały. Można było również zaobserwować nieznaczny spadek aktywności inwestorskiej – płynności.

korelacja S&P i Bitcoina

Wakacyjna wyprzedaż

 W okresie od Czerwca do  końca Sierpnia rynki akcyjne zwykły  mieć tendencje bardziej spadkowe ze względu na okres wakacji.   Część większych inwestorów, managerów funduszów inwestycyjnych oraz traderów instytucjonalnych  zaprzestaje w tym okresie handel. Zwykle sprzedają oni w tym okresie część swoich aktywów po to by zmniejszyć ryzyko w razie nagłego załamania rynku podczas ich nieobecności. Rynek w tym okresie charakteryzuje się skrajnie niskim wolumenem obrotów  oraz płynnością. W szczególności ryzykowne staje się spekulowanie na rynkach terminowych takich jak produkty rolnicze, energetyczne metale stopy procentowe.

Zgodnie z moim doświadczeniem traderskim  zasada co do aktywności oraz płynności w tym okresie sprawdza się niemalże co roku.   Okres wakacji to czas w którym ryzyko spekulacji jest najwyższe ze względu na wspomniany wcześniej brak płynności. Lepiej w tym czasie być daleko od rynku i korzystać z wakacji aniżeli próbować swojego tradingu na siłę.  Otwarte pozycje często stają się bardzo trudne do zamknięcia ze względu na brak wolumen na rynku.

 Jeśli chodzi o bitcoina sytuacja z płynnością raz wolumenem sprawdza się i obserwujemy bardzo znaczący spadek tejże płynności od czerwca aż po dzień dzisiejszy .  Spadki kryptowalut nadal są kontynuowane. Bardzo ciekawą sytuację mamy na rynku akcji. Indeks S&P właśnie zanotował swoje nowe ATH. Przez ostatnie 3 miesiące zaprzeczał teorii sezonowości w tym okresie roku.  Wolumeny oraz płynność nie były takie złe. Jednak patrząc na rynki terminowe teoria braku aktywności jak najbardziej znowu się sprawdza. Od początku maja możemy zaobserwować znaczny rozjazd w ruchów cen  kryptowalut oraz rynków akcji.

Jaka będzie jesień i zima?

Bitcoin

 Ostatni kwartał roku zazwyczaj jest bardziej ciekawy.  Dzieje się tak gdyż firmy inwestorzy przygotowują się na końcówkę roku.  Często zgodnie ze swoją strategią zamieniają część swoich aktywów na inne zgodnie ze swoją polityką bilansową czy też podatkową.  Tego typu działania oczywiście zwiększają wolumen oraz płynność- aktywność na rynku. 

 Patrząc na rynek kryptowalut  i szukając analogii do poprzedniego roku  można oczekiwać znaczących wzrostów na tym rynku,  które mogą rozpocząć się już we Wrześniu. Należy oczekiwać powrotu inwestorów z wakacji i zwiększonego zainteresowania rynkiem kryptowalut.  Być może Bitcoin wróci do korelacji z S&P i zacznie podążać w kierunku tego indeksu. Znacząco może mu w tym pomóc decyzja związana z tak zwanymi funduszami ETF.  Pozytywne decyzje w tej sprawie mogą wywindować bitcoina nawet na nowe all time high.  Oczywiście jeśli Bitcoin podąży na północ cały rynek kryptowalut uzyska nowy impuls do wzrostów. Istnieje także zagrożenie, iż wzrost aktywności czy też płynności na rynku kryptowalut może się przełożyć na przebicie bardzo ważnych wsparć cenowych w okolicach 5800 USD. Tak jak widać na wykresie mamy do czynienia z trójkątem z którego wybicie powinno nastąpić nie później niż do połowy października. Jaki kierunek wybicia nastąpi ? Trudno tak naprawdę to przewidzieć na tego typu rynku. Ważne, iż po takie długiej konsolidacji wybicie powinno spowodować silny ruch w określonym kierunku wybicia.

A CO WY O TYM SĄDZICIE?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.