SZKOLENIE PIOTR MICHALAKA (4.0) – RECENZJA

Minął ponad rok od czasu, gdy pisałem o edukacji w kontekście kryptowalut w  Polsce. Od tamtej pory bardzo wiele się zmieniło, zarówno w samym biznesie, jak i edukacji o blockchain i kryptowalutach. Blockchainowa rewolucja postępuje i wydaje się, że jej nic nie zatrzyma. Widać zdecydowanie większą dojrzałość w nowo powstających projektach opartych o blockchain, jak i coraz większą adopcję tej technologii na świecie. Mamy coraz więcej ośrodków szkolenia o tej tematyce, ujawniają się też specjaliści z tego zakresu, również w  naszym kraju. Bardzo cieszy fakt, iż treści przekazywane przez edukatorów stoją na coraz to wyższym poziomie. Wydaje mi się, że ta sytuacja wynika ze zwykłej selekcji naturalnej, słabi, niewyróżniający się niczym edukatorzy odpadają, nie mogą oni bowiem konkurować z osobami, posiadającymi większą wiedzę z tego zakresu.

INSTYTUT KRYPTOGRAFII

Jednym z ośrodków szkoleniowych, który został z nami na dłużej, jest Instytut Kryptografii, który ma w swojej ofercie na dziś 10 szkoleń powiązanych mniej lub więcej z kryptowalutami oraz blockchain. O Instytucie Kryptografii miałem okazję napisać szerzej we wspomnianym przeze mnie artykule sprzed ponad roku, tak więc odsyłam do tego źródła  https://www.kryptoholik.pl/edukacja-i-kryptowaluty-w-polsce/Z tego, co zdążyłem zauważyć na przestrzeni ponad roku, Instytut prowadzi bardzo agresywną politykę marketingową sprzedając głównie przez e-mail marketing. W  większości e-maili bardzo łatwo wyczuć próbę manipulacji odbiorcą, a techniki perswazji mogą czasami razić w oczy czytelnika. Będąc świadomy tych zjawisk, jak i stosunkowo wysokich cen szkoleń w Instytucie (jak na warunki polskie), byłem dość sceptycznie nastawiony do korzystania  z jakichkolwiek szkoleń będących autorstwa Instytutu Kryptografii.

ZAŁOŻENIE SZKOLENIA (4.0) PIOTRA MICHALAKA

Dzisiaj ukończyłem szkolenie  Piotra Michalak (4.0) – Techniki wyboru kryptowalut na rynku światowym i postanowiłem podzielić się z  wami moją opinią o tym szkoleniu. Szkolenie wydało mi się najbardziej atrakcyjne ze względu na to,   że pan Piotr ma bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu niemałych biznesów o wielomilionowych przychodach. Słuchając wcześniejszych darmowych nagrań pana Piotra, odniosłem wrażenie, że jest to osoba, która potrafi przekazać wiedzę w sposób profesjonalny i merytoryczny. Byłem ciekawy jego podejścia do rynku kryptowalut oraz  technologii blockchain, a dodatkowo ambitne postawione cele uczestnikom szkolenia, przechyliły szalę mojego wyboru na to właśnie szkolenie.

Każdy uczestnik szkolenia powinien przyswoić techniki wybierania kryptowalut do swojego portfela inwestycyjnego. Sposób, którego  uczy pan Piotr powinien pozwolić wybrać co najmniej 10 kryptowalut, które mają duże prawdopodobieństwo wzrostów, a małe prawdopodobieństwo spadków. Co najmniej jedna z wybranych kryptowalut powinna urosnąć kilkunastokrotnie. Uczestnik ma nauczyć się analizować wybierane przez siebie kryptowaluty nietuzinkowo oraz selekcjonować tak zwane gwiazdy, czyli kryptowaluty z największym potencjałem możliwych wzrostów.

STRUKTURA SZKOLENIA (4.0)

Warto wspomnieć na samym początku, iż szkolenie to było oryginalnie dostępne dla uczestników w wersji offline na żywo (co tydzień), a następnie nagrane i opublikowane w wersji elektronicznej. W obecnej wersji po zapisaniu się oraz opłaceniu szkolenia otrzymujemy dostęp do platformy, na której dostępne są wszystkie wykłady. Mamy do dyspozycji 20 lekcji zawartych w dwóch modułach, plus dodatki w  postaci archiwalnych szkoleń pana Piotra. Całość materiału to grubo ponad 20 godzin wykładowych w postaci nagrań video. Uczestnik szkolenia automatycznie staje się również członkiem w zamkniętej grupy na facebooku dla absolwentów kursu, którzy aktywnie wspierają się i pomagają sobie w analizie rynku i problemach technicznych, tak częstych w świecie kryptowalut.

MODUŁ 1

W module pierwszym znajdziemy bardzo dużo wiedzy ogólnej na temat technologii blockchain oraz kryptowalut. Jest to 7 lekcji kończących się sekcją pytań i odpowiedzi. Myślę, że swobodnie materiał ten możemy zaadresować zarówno do początkujących inwestorów, jak i bardziej zaawansowanych fanów kryptowalut oraz tej technologii. Są tutaj rzeczy podstawowe takie jak wyjaśnienie czym w ogóle są kryptowaluty oraz jak i na jakich zasadach one działają. Można się dowiedzieć skąd wynika wartość kryptowalut, jak działają portfele, giełdy, czy też kantory kryptowalutowe. Sposób prezentacji wykładowcy wydaje się bardzo jasny i  przystępny dla każdego uczestnika szkolenia.

W module pierwszym przedstawiona jest również cała strategia inwestycyjna, jaką wykorzystuje Piotr Michalak w swoich inwestycjach w  kryptowaluty. Warto wspomnieć, że w/w zaczął swoją przygodę z rynkiem krypto w 2011 roku, więc jest już dosyć doświadczonym inwestorem i  z pewnością może przekazać bardzo duży bagaż doświadczeń związanych z  tym segmentem inwestycyjnym. Nietrudno zauważyć, że stosuje on szeroko pojętą analizę fundamentalną kryptowalut. Analiza ta połączona jest z czymś, co można określić oceną projektów pod kątem przywództwa oraz systemu organizacyjnego. Powiem szczerze, że  spodobało mi się to podejście i dało nieco więcej światła na niektóre projekty, które analizowałem samodzielnie w przeszłości. Z pewnością w przyszłości wykorzystam również techniki wyniesione ze szkolenia.

Prowadzący wykłady przedstawił również, jakimi kryteriami wejścia oraz wyjścia kieruje się przy inwestowaniu w kryptowaluty, wskazał pułapki, z jakimi może spotkać się początkowy inwestor, daje narzędzia do późniejszego samodzielnego wykorzystania przy swojej analizie.

Podsumowując tę część, chciałbym zwrócić uwagę na bardzo dobry sposób uporządkowania wiedzy przekazanej na szkoleniu. Jest tutaj wykorzystana tak zwana mapa myśli, która pozwala poukładać sobie wiedzę i chroni uczestnika szkolenia przed zagubieniem się w gąszczu wielu nowych informacji. To  podejście pozwala również uczestnikowi szkolenia wrócić do niego po pewnym czasie, nawet dłuższej przerwie i odświeżyć sobie wiele kluczowych informacji. Uważam ten sposób za bardzo dobry i praktycznie niespotykany na innych szkoleniach, z którymi miałem dotychczas do czynienia.

MODUŁ 2

Moduł drugi to 13 lekcji, w których wykorzystywana jest już wiedza z  pierwszego modułu. Omawiane są tutaj konkretne kryptowaluty według kryteriów wskazanych już wcześniej przez prowadzącego. Jest omówiona tutaj, między innymi, pierwsza piątka kryptowalut według market cap na moment szkolenia ze wskazaniem, czy są to warte uwagi projekty , czy już może ich największa świetność tak naprawdę przeminęła. Wszystkie analizy są bardzo dokładnie rozpisane w arkuszu kalkulacyjnym według wcześniej ustalonych kryteriów i dostępne dla każdego uczestnika kursu. Sumarycznie omówionych jest około 40 różnych projektów ze wskazaniem, czy dany projekt ma potencjał na tak zwaną gwiazdę, czy może dany projekt nie jest w ogóle godny uwagi. Projekty ocenione są również według potencjalnego ryzyka. Nie brakuje tutaj znanych kryptowalut, jak i kryptowalut, o których usłyszałem pierwszy raz w życiu.

Czy wskazane na szkoleniu kryptowaluty okażą się w przyszłości gwiazdami? Tak naprawdę trudno jest to określić. Wskazane materiał i metody wydają się mieć logiczne uzasadnienie, jednak wiemy, iż w świecie krypto nie zawsze logika, przekłada się na późniejszy sukces finansowy.

PODSUMOWANIE

Szkolenie całościowo mi się podobało, szczególnie pierwszy moduł, ale przyznam, że czegoś mi zabrakło w analizach poszczególnych projektów (moduł 2). Minęło ponad pół roku od tego szkolenia i to na co zwróciłem uwagę, to niestety fakt, że wiele ze wskazanych kryptowalut określonych, jako potencjalne gwiazdy, na dzień dzisiejszy ma o wiele niższą wartość niż w trakcie wykładów, aczkolwiek jest to spowodowane faktem, iż przeszliśmy właśnie przez głęboką korektę  i rynek nie zdążył jeszcze zweryfikować tez postawionych w szkoleniu. Dostałem informację od pana Piotra, że będzie w tym roku weryfikował wyniki analiz i opublikuje swoje wnioski. Dopiero bowiem od kilku tygodni rynek krypto zaczął wyraźnie się odbijać i jeszcze zbyt wcześnie na tego typu analizę.

Zabrakło mi realnej weryfikacji projektów, mam tutaj na myśli rzeczywisty kontakt z twórcami danych projektów. Moim zdaniem w  dzisiejszych czasach najtrudniej jest zbadać realność prezentowanych materiałów w internecie, dlatego staram się stosować wywiad osobisty z  członkami zespołu danego projektu i to jest dla mnie punktem wyjścia do dalszej analizy projektów.

Kolejna sprawa to próba określenia momentu wejścia w rynek w kontekście ogólnej sytuacji na rynku. O ile bardziej zaawansowana osoba w tematyce kryptowalut może sobie poradzić z oceną ogólnej koniunktury na rynku kryptowalut, o tyle osoba świeża w temacie po ukończeniu szkolenia, nie będzie wiedzieć, kiedy wejść w rynek. Tak naprawdę na szkoleniu nie dowiadujemy się, jak oceniać czy rynek kryptowalut jest fazie trendu wzrostowego, spadkowego, czy też konsolidacji.

Szkolenie już na samym początku założyło wręcz niewiarygodny wynik inwestycyjny, więc należałoby oczekiwać, iż pozwoli nam ono również określać momenty wchodzenia w inwestycje. Nie sztuką jest po prostu kupić kryptowaluty, sztuką jest odpowiednie zarządzanie kapitałem. Niestety w  szkoleniu nie ma czegoś takiego jak określenie straty, uznanie błędnej inwestycji, czy też próby ratowania kapitału w przypadku błędnej decyzji. Szkolenie zakłada tylko pozytywny scenariusz.

Szkolenie Piotra to z pewnością olbrzymie źródło wiedzy o tematyce kryptowalut. Nie sposób tutaj nie zauważyć ogromu pracy wykonanej w przygotowanie materiałów szkoleniowych. Podejście Piotra  do inwestowania w kryptowaluty jest zdecydowanie inne niż prezentowane w szkoleniach innych wykładowców. Uważam, że to dobrze iż od czasu do czasu pojawia się coś nowego na naszym rynku. Osobiście lubię korzystać z wielu źródeł wiedzy, wybierać najbardziej wartościowe elementy i w oparciu o to budować własne strategie.

Z mojego punktu widzenia zdecydowanie mocniejsza okazała się być część teoretyczna. Ta część na pewno dla wielu osób  może stanowić fundament do dalszego indywidualnego zgłębiania wiedzy na tematy związane z blockchainem.

Część drugą praktyczną uważam za słabszą i jest to podyktowane w głównej mierze brakiem elementów, o których już pisałem wyżej. Trudno mi wyrokować czy wyżej wymienione niedopatrzenia mogą mieć wpływ na finansowy wynik finalny zwolenników tej strategii. Każdy wybór kryptowaluty/gwiazdy był zrobiony bardzo solidnie i przemawiały za danym wyborem konkretne fakty. Mam nadzieje, iż wyselekcjonowane przez Piotra projekty obronią się w dłuższej perspektywie. Wydaje się, iż w ostatnich tygodniach zawitała do nas kryptowalutowa wiosna co pozwala patrzeć pozytywnie w nadchodzącą przyszłość

Może Ci się również spodoba

12 komentarzy

 1. ewmpnsagorwy pisze:

  brevard county case search whntrjrpxccc this article nj judiciary case search franklin county case search broward county court case search Look At This
  find check this site out pima county court case search illinois circuit court access simple case search maryland case judiciary search qrzpchvapeyu gwinnett courts case search
  get more information web read full article Homepage adams county case search

 2. bbywurjwickz circuit court for baltimore county case search
  cook county case search baltimore county case search search phone cases dupage county court cases search

 3. cqqqeaekppht pisze:

  pa case law search qxbnnenebsbz ccap case search cobb county superior court case search ocsn case search maryland judiciary case search maryland judiciary case search
  duval case search indiana case search maryland judiciary case search maryland judiciary case search virginia courts case search xorlbillizdh case index search
  yuba county superior court case search maryland judiciary case search maryland judiciary case search maryland judiciary case search upper marlboro courthouse case search

 4. 720p izle pisze:

  I am sure this post has touched all the internet visitors, its really really pleasant article on building up new web site. Nikaniki Merwyn Tesler

 5. torrent pisze:

  Excellent post! We will be linking to this great article on our site. Keep up the great writing. Rosemary Lauren Thia

 6. full hd izle pisze:

  Always a significant fan of linking to bloggers that I enjoy but dont get a good deal of link enjoy from. Auroora Giff Weidar

 7. filmi izle pisze:

  There is clearly a bundle to identify about this. I believe you made certain good points in features also. Inesita Marlo Sikata

 8. full hd izle pisze:

  Terrific work! That is the type of info that are supposed to be shared around the web. Tamar Edd Arezzini

 9. Hooverive pisze:

  http://vsviagrav.com/ – viagra online

 10. Hooverive pisze:

  https://gcialisk.com/ – buying cialis online forum

 11. Hooverive pisze:

  https://vsdoxycyclinev.com/ – purchase doxycycl hyc 50 mg

 12. Hooverive pisze:

  http://vskamagrav.com/ – worldwide pharmacy kamagra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.