Postępy w adopcji Bitcoina

Minął już ponad rok odkąd gdy cena bitcoina osiągnęła swoje maksimum. Od tamtej pory  obserwujemy ciągły spadek ceny bitcoina. To co można było zauważyć to to, iż w punkcie kulminacyjnym użyteczność bitcoina była wręcz znikoma.  Obserwowaliśmy absurdalne sytuacje w których koszt wykonania jednego transferu bitcoina dochodził nawet do 25 $ a czas trwania tego transferu mógł się realizować w okresie nawet dwóch dni.

Wzrost wyceny tego waloru nie przekładał się w żadnym stopniu na poziom rozwoju technologicznego.  Warto więc przeanalizować, co się zmieniło w przeciągu roku i w którą stronę poszedł rozwój tej królewskiej kryptowaluty.

BEZPIECZEŃSTWO BITCOINA

Bitcoin jest bezpieczniejszą kryptowalutą niż rok wcześniej.  Bitcoin jako blockchain stał się zdecydowanie bezpieczniejszy.  Nie od dzisiaj wiadomo, że hash rate jest najlepszym możliwy miernikiem bezpieczeństwa sieci.  Im większy hash rate tym trudniej przeprowadzić atak 51% na sieć. Moc obliczeniowa w sieci BTC uległa podwojeniu  tym samym można powiedzieć, że koszty przeprowadzenie ataku 51% również uległy podwojeniu a to sprawia, że Bitcoin jest po prostu bezpieczniejszy  niż rok temu.

hashrate

bitcoin hashrate

AKTYWNE ADRESY BTC

W ostatnim roku mogliśmy zaobserwować znaczący spadek aktywności adresów(kluczy publicznych) w sieci bitcoina. Spadek ich ilości jest niemal dwukrotny.  Co ciekawe jednak, nastąpił on do końca marca 2018 roku i od tamtego momentu obserwujemy bardzo dużą stabilność aktywności adresów Bitcoin. Tego typu wskaźnik może świadczyć o stabilności ilości użytkowników  bitcoina.

aktywne adresy

aktywne adresy

KOSZTY TRANSAKCYJNE BTC

Na początku 2018 roku koszty transferu bitcoina niejednokrotnie przewyższały całą wartość transakcji w tej kryptowalucie.  Dochodziło do naprawdę absurdalnych sytuacji kiedy to kupując pizzę za 10 $ płaciło się 25$ dolarów opłaty dla górników. Wszystko to oczywiście jest związane z małą skalowalnością bitcoina I wynikającymi z tego zatorami  blockchaina BTC. Na szczęście ta sytuacja nie trwała zbyt długo i dzisiaj możemy obserwować całkiem akceptowalne i do przełknięcia przez zwykłego użytkownika opłaty związane z korzystaniem z blockchaina BTC. Dzisiaj przeciętny koszt transakcji to około 0.3$. Koszty transakcji to na pewno istotny czynnik wpływający na adaptację  bitcoina do mainstreamu.

POSTĘPY W LIGHTING NETWORK

Przypomnijmy sobie że Lightning Network to pewne uaktualnienie blockchaina  bitcoina, które ma zwiększyć jego przepustowość oraz skalowalność. Mimo bardzo dużych spadków cenowych BTC w ostatnim roku  z dnia na dzień obserwujemy zwiększanie się pojemności Lightning Network. W tym roku mogliśmy zaobserwować wzrost ilości nodów w sieci Lightning Network z praktycznie zera do 2800.

lightning network

Podsumowując ten temat. Możemy zaobserwować znaczące postępy w adopcji BTC. Większa decentralizacja, większy hash power, tańsze transakcje , rozwój lighting network powodują, iż możemy patrzeć z optymizem w przyszłość. Co ciekawe mogliśmy zaobserwować  korelację odwrotną adopcja BTC – cena BTC.

źródła:

https://weisscryptocurrencyratings.com

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.