Papierowy portfel – Najbezpieczniejsza metoda przechowywania bitcoina

papierowy portfel

portfel papierowy

Bitcoin, do niedawna znany nielicznym, staje się dziś coraz bardziej popularny. Choć można bez problemu wymienić go na równowartość w tradycyjnej walucie, nie można porównywać tych środków płatniczych. Kryptowaluty nie istnieją bowiem w żadnej fizycznej formie, takiej jak banknoty, monety lub czek. Właśnie dlatego bezpieczne przechowywanie bitcoina może dla wielu być skomplikowane. Powstaje też pytanie: jak zagwarantować sobie pewność, że pieniądze są bezpieczne, jeśli nie możemy nawet ich zobaczyć?

Paradoksalnie – najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na przechowywanie waluty bitcoin jest tak zwany papierowy portfel (z angielskiego paper wallet). Nazwa nie bez powodu odnosi się do namacalnego produktu. Istota portfela papierowego polega bowiem na tym, iż dostęp do niego przez internet nie jest w żaden sposób możliwy. Odłączenie od sieci uniemożliwia kradzież bitcoinów przez nawet wytrawnych hakerów, ale również zabezpiecza przed sytuacjami losowymi, takimi jak na przykład upadek giełdy.

Czym dokładnie jest papierowy portfel?

Określenie „papierowy” pochodzi od tego, że kod dostępu (klucz prywatny) do naszego portfela zapisujemy właśnie na papierze. Nie jest to oczywiście reguła konieczna. Ważne jest to, aby klucz zapisać w miejscu niemającym żadnego połączenia z siecią. Zapisywanie haseł na dyskach przenośnych lub pendrive nazywane jest portfel offline (z angielskiego cold wallet). Po wygenerowaniu i wydrukowaniu/zapisaniu indywidualnego kodu nasze bitcoiny są dobrze zabezpieczone i chronione przed próbami przywłaszczenia.

Warto pamiętać o uważnym przechowywaniu klucza prywatngo. Nawet osoby przyzwyczajone do dbania o bezpieczeństwo w sieci niekiedy zapominają o ostrożności. Dobrze jest wybrać bezpieczne miejsce, w którym można umieścić kartkę z zapisanym kluczem prywatnym. Jeśli kod dostanie się w niepowołane ręcej kradzież pieniędzy stanie się dla złodzieja sprawą banalną.

Jak zrobić papierowy portfel do bitcoina?

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest skorzystanie z darmowego programu, który wygeneruje dwa klucze – publiczny oraz prywatny. Po pobraniu odpowiednich plików najlepiej jest odłączyć komputer od sieci. Tworzenie paper wallet w trybie offline zapewnia bowiem znacznie większy poziom bezpieczeństwa. Tutaj szczegółowy poradnik dotyczący papierowego portfela do bitcoina oraz link do pobrania programu generującego klucze.

Warto również upewnić się, czy na naszym komputerze nie znajduje się oprogramowanie przechwytujące dane. Zdaniem wielu, zdecydowanie bezpieczniejszy (niż znany wszystkim Windows) jest systemem operacyjnym Linux. Kwestią kluczową jest wykonanie botowania USB. Dzięki temu uruchomimy czysty system zapisany na USB, omijając jednocześnie konieczność usuwania z twardego dysku starego systemu, z którego korzystamy na co dzień.

Pobrany program do tworzenia papierowego portfela wygeneruje najpierw dużą ilość losowych znaków, a następnie – również losowo – utworzy z nich dwa klucze: prywatny Private Key oraz publiczny Bitcoin Address. Klucz publiczny można porównać do numeru konta – podajemy go innym, gdy chcemy umożliwić im przelanie pieniędzy. Klucz prywatny jest niejako hasłem do zatwierdzania wykonywanych przez nas transakcji – nie należy podawać go nikomu!

W tym momencie portfel jest już utworzony, jednak możemy zdecydować się na wybór dodatkowych opcji. Niektórzy decydują się na dodatkowe szyfrowanie, lub usuwanie znaków graficznych. Z całą pewnością podnosi to bezpieczeństwo portfela, ale tylko w sytuacji, gdy mamy doświadczenie w takich działaniach i wiemy, w jaki sposób wykonać je poprawnie i na co zwrócić uwagę. Możemy także ustalić ilość drukowanych na jednej stronie kluczy, a także ilość zestawów kluczy, które chcemy wygenerować.

Po zakończeniu wszelkich ustawień możemy zapisać i wydrukować nasz portfel. Drukarka powinna być w tym czasie odłączona od internetu, a po zakończeniu drukowania należy wyczyścić pamięć tego urządzenia.

Paper wallet – wady i zalety

Papierowe portfele BTC są łatwe w obsłudze i łatwo się je tworzy. Są bardzo popularne wśród użytkowników bitcoina oraz inwestorów długoterminowych. Zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa, umożliwiają zabezpieczenie bitcoinów przed kradzieżą i nie wymagają specjalistycznych umiejętności, płatnego oprogramowania ani sprzętu.

Pomimo niewątpliwie olbrzymiej ilości zalet, nie można stwierdzić, iż portfele papierowe BTC są pozbawione wad. Tą najczęściej wymienianą jest nietrwałość wydrukowanej kartki – łatwo ją zniszczyć, nawet zupełnie przypadkowo. Zgubienie zapisanych kluczy wiąże się z istotnymi konsekwencjami. Nie ma możliwości ich odzyskania. Kolejną wadą jest konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas tworzenia portfela – jeśli to zaniedbamy, możemy zostawić hakerom otwartą furtkę do kradzieży naszych pieniędzy.

autor: Kryptopan z portalu kryptopan.pl

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.