MAINNET – Nie prześpij swojej inwestycji w kryptowaluty!!!

SPOJRZENIE NA BRANŻĘ – TYPY INWESTORÓW

 Branża technologii blockchain rozwija się w szybkim tempie.  Wiele osób tylko słyszało o bitcoinie i innych kryptowalutach.  Są też osoby, które uległy tak zwanej gorączce bitcoina i zainwestowały w jakimś stopniu swoje środki finansowe w tą nową technologię.  Część tych osób śledzi, bada, analizuje i żyje światem blockchain natomiast część z tych osób to nie ujmując nikomu przypadkowi inwestorzy. Wielu osobom wydaje się, iż wystarczy kupić kryptowaluty  i zapomnieć o nich na kilka lat. Zasada KUP – ZAPOMNIJ  NA PARĘ LAT – SPRZEDAJ  -ZOSTAŃ MILIONEREM może nie zadziałać jeśli temat zostanie całkowicie olany

 Trzeba pamiętać, iż każdą swoją inwestycję trzeba nadzorować w jakiś sposób. Czy to inwestujemy swój biznes, złoto, nieruchomości, akcje, forex czy też kryptowaluty musimy w jakimś stopniu zadbać o nadzór swoich środków lokowanych w dane aktywa.  Jeśli chodzi o kryptowaluty to sytuacja jest jeszcze bardziej jest skomplikowana.  Rynek kryptowalut jest chyba jednym z najbardziej dynamicznych rynków inwestycyjnych z jakimi możemy mieć do czynienia.  Wszystko szybko zmienia się jak w kalejdoskopie. dlatego konieczna jest tutaj świadomość inwestora w co tak naprawdę inwestuje. 

COINY VS TOKENY

 Inwestorzy  kryptowalutowi często  nie zdają sobie sprawę w co tak naprawdę inwestują.  Należy tutaj wprowadzić podstawowe rozróżnienie kryptowalut jakim jest ALTCOIN  oraz TOKEN.

Kryptowaluty – podział

 ALTCOINY odnoszą się do coinów które są alternatywą  będącego pionierem bitcoina. Bardzo często zbudowane są one w oparciu o otwarty kod źródłowy bitcoina i jego blockchain wraz  z wprowadzonymi zmianami w tym kodzie. Dobrymi przykładami tego typu altcoinów są : peercoin, dogecoin, litecoin. Drugą grupę altcoinów stanowią coiny  ze stworzonym własnym kodem źródłowym i oferujące swój własny unikalny blockchain np Nexus(NXS) , Diamond(DMD). Wszystkie coiny z założenia mają służyć głównie płatności i być nośnikiem wartości aczkolwiek zdarzają się projekty oferujące bardziej złożone funkcje finansowe coina.  Projekty z ostatniej wymienionej grupy są nośnikami wartości jak również również platformami do budowy zdecentralizowanych aplikacji. Niewątpliwie należy tutaj wyróżnić takie platformy jak ETHEREUM, WAVES, NEO, NXT, OMNI , COUNTERPARTY.
Jeśli chodzi o TOKENY to mamy do czynienia z zupełnym innym procesem tworzenia tych kryptowaluty.  Tokeny bardzo często emitowane są wyłącznie w celu zebrania kapitału i dofinansowania danego projektu.  Opierają się one na zapożyczonych rozwiązaniach technologicznych. Emitowanie tokena jest o wiele prostsze niż stworzenie coina  ponieważ bazą do emisji jest już istniejących blockchain i i działa to na zasadzie tworzenia tak zwanych smart contractów. Kontrakty te możemy tworzyć przy pomocy platform o których wspomniałem już wyżej tak więc ETHEREUM, WAVES itd. Tokeny  mogą pełnić również funkcję aktywów bądź też może to być token typu utility  czyli token użytkowy.

MAINNET

 W przypadku części projektów tokeny są finalną częścią infrastruktury danego projektu.  Niestety w niektórych przypadkach tokeny służą tylko do zebrania kapitału by finansować dany projekt. W przypadku   tokenów służących jako pośrednik w akcjach zbiórkowych w pewnym momencie następuje faza projektu w której dany projekt  przechodzi na własny łańcuch blockchain i tak zwany MAINNET – sieć główna, ostateczna. Następuje zamiana poprzednich tokenów na własne niezależne od innej platformy tokeny czy też coiny.

MAINNET

 Każdy inwestor powinien o tym pamiętać i wiedzieć  czy jego tokeny przechodzą na MAINNET. Cały proces nie odbywa się automatycznie i trzeba wykonać określone działania by przekształcić swoje znajdujące się w portfelu tokeny.  Niewykonanie określonych działań w wyznaczonym terminie przez twórców danego projektu powoduje utratę zainwestowanych środków. Zazwyczaj dzieje się to na takich zasadach, żę momencie przekształcenia tokena  tak zwanego “swap” stary token zostaje zniszczony. W języku blockchain jest to tak zwane palenie tokenów “burn”. Tokeny ten przestają bezpowrotnie istnieć.

NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY JAK GO MALUJĄ

 Twórcy projektów  zazwyczaj za pośrednictwem social mediów  informują swoich inwestorów o przejściu na MAINNET  oraz dostarczają odpowiednią instrukcję umożliwiającą  bezpieczne przejście na wspomniany wyżej MAINNET. Sam proces  to zazwyczaj żadna filozofia jednak trzeba o tym pamiętać. bardzo często proces przekształcenia tokenów odbywa się za pośrednictwem największych giełd. W tym przypadku jeśli przetrzymujemy swoje tokeny  na giełdzie przeprowadzającej swap nie musimy martwić się o nasze tokeny gdyż giełda zrobi za nas swap automatycznie. Drugą metodą jest skorzystanie z narzędzi oferowanych przez twórców danych projektów w postaci platform które obsługują danego swapa.

 W ostatnim czasie mieliśmy okazję do obserwacji przejścia kilku ciekawych projektów na MAINNET.  Są nimi między innymi : EOS, TRON, ICON. Przykładowy proces przejścia na MAINNET prezentuję na poniższym filmie.

 Warto więc śledzić na bieżąco swoje projekty by przez przypadek nie utracić  swoich zainwestowanych środków. Informacje o projektach w które zainwestowaliśmy najłatwiej znaleźć na oficjalnej stronie danego projektu, w mediach społecznościowych, forum bitcoin talk reddit, steemit.  W najbliższym czasie na MAINNET przejdą takie projekty jak Enigma, Thekey, Credits, Origin Trail. 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.