Kryptoholik – uzależniony od Kryptowalut, Bitcoin, Blockchain

Główna

Kryptoholik czyli kto?

 Trudno jednoznacznie wytłumaczyć pojęcie kryptoholik. Kryptoholik – uzależniony od Kryptowalut, Bitcoin, Blockchain? Szukając nazwy dla swojego bloga szukałem słowa czy też zbioru słów, które sugerowało by moje silne zainteresowanie ogólnie światem kryptowalut oraz walutą bitcoin. W środowisku osób interesujących się tematyką bitcoin, blockchain czy też ogólnie kryptowaluty słowo  „KRYPTO” stanowi nie jako skrót słowa kryptowaluta. Skrót ten przewija się w wielu polskich artykułach internetowych jak i  zagranicznych opracowaniach słowo „CRYPTO”. Dla osoby nie powiązanej w żadnym stopniu z tą bardzo silnie rozwijającą się gałęzią technologi i finansów termin „KRYTPO” oznacza zupełnie nic. Termin bitcoin coraz częściej przewija się w tradycyjnych mediach nieco gorzej jest niestety z terminem kryptowaluta.  Oczywiście można się odnieść do słownika języka polskiego gdzie w tłumaczeniu termin „KRYPTO” określa ” pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na ich związek z tym, co niewidoczne, albo na posiadanie ukrytych cech lub niejawny charakter czegoś„.

Holik

 Zdecydowanie więcej kontrowersji może budzić drugi człon „HOLIK”. Słowo to samo w sobie nie jest kontrowersyjne czy też negatywne gdyż oznacza słownikowo  „duże reprezentacyjne pomieszczenie znajdujące się u wejścia do sali kinowej, teatralnej, do apartamentów„.  Niestety w większości przypadków słowo to jest wykorzystywane jako drugi człon jednego dłuższego wyrazu. Wyrazy te są zazwyczaj określającymi pewnego rodzaju uzależnienia. Nie można tutaj nie wspomnieć o najbardziej popularnych wyrazach określających uzależnienia takich jak:

  • alkoholik – osoba uzależniona od alkoholu
  • pracoholik – osoba uzależniona od pracy
  • zakupoholik – osoba uzależniona od zakupów
  • seksoholik – osoba uzależniona od seksu

  Patrząc  nowe wyrazy, pojawiające się w literaturze dotyczącej tematu lub w prasie, w artykułach o „uzależnieniach”, można dojść do wniosku, że partykuła wyznaczająca końcówkę wyrazu oznaczającego jakieś uzależnienie to „…holizm”, a osobę uzależnioną to „…holik”. Tymczasem wszystko ma źródło w alkoholizmie (w sensie słownikowym oczywiście) i w alkoholiku – nowe słowa powstawały na skutek podobieństwa do słowa alkoholizm. Niestety ktoś zapoczątkował proces tworzenia na wzór alkoholizmu określeń innych uzależnień, słowa te się przyjęły i cały czas powstają według tego samego modelu nowe.

Bitcoin – Pasja czy Uzależnienie? 

pasja czy uzależnienie   Czy wobec tego modelu słowotwórstwa kryptoholizm to uzależnienie czy też może pasja?  Tak  naprawdę bardzo trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to trudne pytanie bez konsultacji z jakimiś specjalistą w dziedzinie psychologi. Wydaje mi się, że jest bardzo cienka granica pomiędzy tymi dwoma stwierdzeniami. Na pewno każdy z was zna uczucie kiedy został wciągnięty w jakiś nowy temat, projekt, zadanie. Godziny, dni , tygodnie, miesiące poświęcone na zgłębianie jakiegoś skrawka otaczającej nas rzeczywistości czy też zjawiska. Jeśli chodzi o krypto-waluty to ten czas jest poświęcany głównie na zgłębianie wiedzy na szkoleniach, forach, grupach dyskusyjnych. Do tego dochodzą codzienne analizy rynku techniczne jak i fundamentalne.

 Nieodłączną częścią zamiłowania do krypto-walut jest inwestowanie na giełdach czy też trading krypto-walut (proszę nie traktować obu tych określeń zamiennie, wyjaśnienie różnic pomiędzy tradingiem a inwestycją nastąpi w oddzielnym artykule). Tutaj się pojawia zasadniczy problem ponieważ zarówno trading jak i inwestowanie nosi w sobie znamiona hazardu a z hazardu do uzależnienia od hazardu już bardzo blisko. Ważne aby zrozumieć, że same wyniki szeroko podjętych decyzji  inwestycyjnych na rynkach krytpo nie określają czy jest się holikiem-uzależnionym czy też nie. Możemy spotkać osobę, która zarabia non stop i jest uzależniona jak i osobę, która więcej traci a jednak nie ma to nic wspólnego z uzależnieniem. Gdzie jest więc ta granica? Wszystko jest w porządku, jeżeli nie zapominamy, że oprócz pasji-krypto-walut mamy również inne życie, obowiązki, priorytety i nie zaniedbujemy ich na rzecz pasji.

Równowaga

Pytasz jak sobie z tym poradzić – moim zdaniem trzeba dążyć do zachowania równowagi pomiędzy pasją, a innymi sferami swojego życia i słuchać innych, kiedy większość ludzi, mówią nam, że przesadzamy, to przyjmijmy tę informację i zastanówmy się czy pasja nie zaczyna być dla nas  destrukcyjna zamiast budująca i sprawiająca przyjemność.  Uzależnienie od kryptowalut wiąże się z odczuwaniem silnej potrzeby, wręcz przymusu grania, trudności z kontrolowaniem swojego zachowania. W rezultacie osoba nie może powstrzymać się od grania, a czas poświęcony na grę wydłuża się. Osoba uzależniona kontynuuje grę nawet, gdy pojawiają się jej szkodliwe następstwa: problemy z rodziną, zadłużenie się itd. pasja staje się  najważniejszą aktywnością i prowadzi do zaniedbania dotychczasowych zainteresowań i źródeł przyjemności.

 Jeżeli rozpoznajesz u siebie co najmniej połowę symptomów wskazanych poniżej oraz odczuwasz związane z tym cierpienie, a dodatkowo doświadczasz poczucie, że nic nie znaczysz bez swojej pasji to warto się zastanowić czy nie skontaktować się ze specjalistą:)

  1. poczucie przymusu tradingu, analizy, szkoleń,
  2. tzw. ,, zespół odstawienia” w sytuacji, kiedy z jakichś powodów nie możemy poświęcić czasu na kryptowaluty np z powodu urlopu, wesela itd ( silne rozdrażnienie, obsesyjne myśli o giełdzie krypto, trudności ze skupieniem się na innych aktywnościach,
  3. wzrost tolerancji czyli potrzebujemy coraz więcej poświęcić czasu na swoją pasję aby odczuć ten sam poziom zadowolenia i satysfakcji co wcześniej,
  4. kontynuowanie pasji pomimo ogromnych szkód: kłopoty zdrowotne ( tycie, bezsenność, itp),problemy rodzinne i towarzyskie, problemy finansowe – skrajnie bankructwo,
  5. koncentracja całego swojego życia wokół tematyki kryptowalut,
  6. poczucie braku kontroli nad ilością czasu poświęcanego na rozwój pasji i trading krypto-walut.

 To by było na tyle w tej kwestii. Moja wiedza w zakresie ogólnie psychologi nie jest zbyt rozległa. Zdecydowanie lepiej się czuję w psychologi tradingu i inwestowania. Myślę, że temat nie został wyczerpany. Chętnie usłyszę od was co o tym wszystkim myślicie zachęcam do komentowania i dyskusji pod artykułem.