Kryptoholik czyli kto?
Trudno jednoznacznie wytłumaczyć pojęcie kryptoholik. Kryptoholik – uzależniony od Kryptowalut, Bitcoin, Blockchain? Szukając nazwy dla swojego bloga szukałem słowa czy też zbioru słów, które sugerowało by moje silne zainteresowanie ogólnie światem kryptowalut oraz walutą bitcoin. W środowisku osób interesujących się tematyką bitcoin, blockchain czy też ogólnie kryptowaluty słowo „KRYPTO” stanowi nie jako skrót słowa kryptowaluta. Skrót ten przewija się w wielu polskich artykułach internetowych jak i zagranicznych opracowaniach słowo „CRYPTO”. Dla osoby nie powiązanej w żadnym stopniu z tą bardzo silnie rozwijającą się gałęzią technologi i finansów termin „KRYTPO” oznacza zupełnie nic. Termin bitcoin coraz częściej przewija się w tradycyjnych mediach nieco gorzej jest niestety z terminem kryptowaluta. Oczywiście można się odnieść do słownika języka polskiego gdzie w tłumaczeniu termin „KRYPTO” określa ” pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na ich związek z tym, co niewidoczne, albo na posiadanie ukrytych cech lub niejawny charakter czegoś„.
Holik
Zdecydowanie więcej kontrowersji może budzić drugi człon „HOLIK”. Słowo to samo w sobie nie jest kontrowersyjne czy też negatywne gdyż oznacza słownikowo „duże reprezentacyjne pomieszczenie znajdujące się u wejścia do sali kinowej, teatralnej, do apartamentów„. Niestety w większości przypadków słowo to jest wykorzystywane jako drugi człon jednego dłuższego wyrazu. Wyrazy te są zazwyczaj określającymi pewnego rodzaju uzależnienia. Nie można tutaj nie wspomnieć o najbardziej popularnych wyrazach określających uzależnienia takich jak:
- alkoholik – osoba uzależniona od alkoholu
- pracoholik – osoba uzależniona od pracy
- zakupoholik – osoba uzależniona od zakupów
- seksoholik – osoba uzależniona od seksu
Patrząc nowe wyrazy, pojawiające się w literaturze dotyczącej tematu lub w prasie, w artykułach o „uzależnieniach”, można dojść do wniosku, że partykuła wyznaczająca końcówkę wyrazu oznaczającego jakieś uzależnienie to „…holizm”, a osobę uzależnioną to „…holik”. Tymczasem wszystko ma źródło w alkoholizmie (w sensie słownikowym oczywiście) i w alkoholiku – nowe słowa powstawały na skutek podobieństwa do słowa alkoholizm. Niestety ktoś zapoczątkował proces tworzenia na wzór alkoholizmu określeń innych uzależnień, słowa te się przyjęły i cały czas powstają według tego samego modelu nowe.
Bitcoin – Pasja czy Uzależnienie?
Czy wobec tego modelu słowotwórstwa kryptoholizm to uzależnienie czy też może pasja? Tak naprawdę bardzo trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to trudne pytanie bez konsultacji z jakimiś specjalistą w dziedzinie psychologi. Wydaje mi się, że jest bardzo cienka granica pomiędzy tymi dwoma stwierdzeniami. Na pewno każdy z was zna uczucie kiedy został wciągnięty w jakiś nowy temat, projekt, zadanie. Godziny, dni , tygodnie, miesiące poświęcone na zgłębianie jakiegoś skrawka otaczającej nas rzeczywistości czy też zjawiska. Jeśli chodzi o krypto-waluty to ten czas jest poświęcany głównie na zgłębianie wiedzy na szkoleniach, forach, grupach dyskusyjnych. Do tego dochodzą codzienne analizy rynku techniczne jak i fundamentalne.
Nieodłączną częścią zamiłowania do krypto-walut jest inwestowanie na giełdach czy też trading krypto-walut (proszę nie traktować obu tych określeń zamiennie, wyjaśnienie różnic pomiędzy tradingiem a inwestycją nastąpi w oddzielnym artykule). Tutaj się pojawia zasadniczy problem ponieważ zarówno trading jak i inwestowanie nosi w sobie znamiona hazardu a z hazardu do uzależnienia od hazardu już bardzo blisko. Ważne aby zrozumieć, że same wyniki szeroko podjętych decyzji inwestycyjnych na rynkach krytpo nie określają czy jest się holikiem-uzależnionym czy też nie. Możemy spotkać osobę, która zarabia non stop i jest uzależniona jak i osobę, która więcej traci a jednak nie ma to nic wspólnego z uzależnieniem. Gdzie jest więc ta granica? Wszystko jest w porządku, jeżeli nie zapominamy, że oprócz pasji-krypto-walut mamy również inne życie, obowiązki, priorytety i nie zaniedbujemy ich na rzecz pasji.
Równowaga
Pytasz jak sobie z tym poradzić – moim zdaniem trzeba dążyć do zachowania równowagi pomiędzy pasją, a innymi sferami swojego życia i słuchać innych, kiedy większość ludzi, mówią nam, że przesadzamy, to przyjmijmy tę informację i zastanówmy się czy pasja nie zaczyna być dla nas destrukcyjna zamiast budująca i sprawiająca przyjemność. Uzależnienie od kryptowalut wiąże się z odczuwaniem silnej potrzeby, wręcz przymusu grania, trudności z kontrolowaniem swojego zachowania. W rezultacie osoba nie może powstrzymać się od grania, a czas poświęcony na grę wydłuża się. Osoba uzależniona kontynuuje grę nawet, gdy pojawiają się jej szkodliwe następstwa: problemy z rodziną, zadłużenie się itd. pasja staje się najważniejszą aktywnością i prowadzi do zaniedbania dotychczasowych zainteresowań i źródeł przyjemności.
Jeżeli rozpoznajesz u siebie co najmniej połowę symptomów wskazanych poniżej oraz odczuwasz związane z tym cierpienie, a dodatkowo doświadczasz poczucie, że nic nie znaczysz bez swojej pasji to warto się zastanowić czy nie skontaktować się ze specjalistą:)
- poczucie przymusu tradingu, analizy, szkoleń,
- tzw. ,, zespół odstawienia” w sytuacji, kiedy z jakichś powodów nie możemy poświęcić czasu na kryptowaluty np z powodu urlopu, wesela itd ( silne rozdrażnienie, obsesyjne myśli o giełdzie krypto, trudności ze skupieniem się na innych aktywnościach,
- wzrost tolerancji czyli potrzebujemy coraz więcej poświęcić czasu na swoją pasję aby odczuć ten sam poziom zadowolenia i satysfakcji co wcześniej,
- kontynuowanie pasji pomimo ogromnych szkód: kłopoty zdrowotne ( tycie, bezsenność, itp),problemy rodzinne i towarzyskie, problemy finansowe – skrajnie bankructwo,
- koncentracja całego swojego życia wokół tematyki kryptowalut,
- poczucie braku kontroli nad ilością czasu poświęcanego na rozwój pasji i trading krypto-walut.
To by było na tyle w tej kwestii. Moja wiedza w zakresie ogólnie psychologi nie jest zbyt rozległa. Zdecydowanie lepiej się czuję w psychologi tradingu i inwestowania. Myślę, że temat nie został wyczerpany. Chętnie usłyszę od was co o tym wszystkim myślicie zachęcam do komentowania i dyskusji pod artykułem.
Najnowsze komentarze