KOPARKI – SPRZĘT

KOPARKI-SPRZĘT

CZYM JEST KOPANIE KRYPTOWALUT WYJAŚNIAM W DZIALE KOPANIE KRYPTOWALUT

 Zanim zdecydujesz się na  skompletowanie własnego sprzętu powinieneś poznać różne możliwości – metody kopania. Warto zrobić sobie kalkulację korzyści i potencjalnych strat związanych z tym przedsięwzięciem. Jeśli chodzi o osoby zaczynające swoją przygodę ze światem kryptowalut to sam osobiście nie zalecam komponowania samodzielnie sprzętu do kopania. W ostatnim okresie czasu mamy do czynienia z bardzo dużym zainteresowaniem tematyką kopania krypto-walut związane jest to przede wszystkim z bardzo silnym wzrostem cen kryptowalut. Niektóre kryptowaluty w przeciągu ostatniego roku wzrosły kilkaset – tysiąc %. Wraz ze wzrostem ceny kryptowalut wzrosły ceny sprzętu do kopania.

Kopanie  za pomocą sprzętu czyli metodą Proof of Work nie jest takie proste jak by się wydawało. W teorii metoda ta polega na włączeniu komputera i obserwowaniu jak zarabiamy a w praktyce temat ten wiąże się z wieloma aspektami. Spróbuję pokrótce przedstawić z czym się wiąże kopanie krypto-waluty na dzień dzisiejszy:

1 ZAMÓWIENIE SPRZĘTU

Mamy do czynienia z bardzo dużym popytem na sprzęt, który wykorzystujemy do kopania. Mieliśmy prawdziwą ewolucję jeśli chodzi o sprzęt do kopania. Kilka lat temu można było kopać Bitcoina za pomocą zwykłego procesora komputerowego. Następnie trudność kopania się zwiększyła i kopanie na procesorach przestało być opłacalne. Wtedy zaczęto kopać BTC za pomocą kart graficznych. Era kart graficznych i rentowności również się skończyła i weszła nowa metoda opierająca się na skomplikowanych w swej budowie maszynach zwanych ASICS. Ten sam schemat ma miejsce w przypadku innych kryptowalut. Prawda jest taka, że tak samo jak rynek kryptowalut tak i rynek ich kopania jest bardzo dynamiczny i zmienny. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy kupiona dzisiaj koparka będzie się nadawała za pół roku do kopania.  Może się okazać, że zakupiony sprzęt tak jak w przypadku ASICS nie będzie się nadawał do niczego. Dzisiaj jest sytuacja taka, że sklepy komputerowe, hurtownie przeżywają oblężenie klientów. Powoduje to niestety wzrost cen oraz wydłużenie okresu oczekiwania na zamówiony towar. Używane karty graficzne są sprzedawane po abstrakcyjnie wysokich cenach a ich dostępność też jest niewielka. W momencie gdyby przyszło głębsze załamanie rynku kopanie kryptowalut może się okazać zupełnie nie opłacalne.

2. TRUDNOŚĆ WYDOBYCIA

 Trzeba sobie zdać sprawę, że trudność wydobywania kryptowalut nieustannie rośnie. Zależność jest prosta im cena kryptowaluty wyższa tym szybciej rośnie trudność wydobycia. Po pierwsze ilość każdej kryptowaluty jest ograniczona. Po drugie rośnie ilość maszyn zajmujących się kopanie wzrasta co tworzy naturalnie zwiększającą się konkurencję pomiędzy kopaczami . Poniżej przedstawiam wykres wzrostu trudności wydobycia kryptowaluty Dash. Kopanie dash oparte jest o systemy ASICS. Widzimy, że od Października zaczęła się zwiększać drastycznie trudność wydobycia kryptowaluty Dash. W praktyce oznacza to, że jeszcze w sierpniu koparka z systemem ASIC potrafiła zarobić miesięcznie nawet 4000$-5000$ a na dzień dzisiejszy nie ma pewności czy zarobi 1000$ a trudność nadal rośnie. Cena kryptowaluty DASH od około 1,5 miesiąca jest na stabilnym poziomie. Wszytko wydarzyło się na przestrzeni 3 miesięcy. Co przyniesie przyszłość nie wiadomo. Największym problemem w przypadku zamówienia koparki DASH jest okres realizacji zamówienia. Koparki tego typu są sprowadzane z Chin i wiąże się to z dość długim czasem oczekiwania na uruchomienie sprzętu a jak widać w przypadku tego biznesu czas to pieniądz.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie koparki zapoznaj się z opłacalnością kopania. Warto wykorzystać z kalkulatora opłacalności wydobycia https://goo.gl/TDjYPx  .

3. SERWIS i OBSŁUGA SPRZĘTU

 Trzeba sobie zdać sprawę, że twój sprzęt -koparka będzie pracowała na bardzo silnych obrotach 24h na dobę. Przy tak intensywnej eksploatacji twój sprzęt może się najnormalniej zepsuć. Nawet jeśli twój sprzęt będzie na gwarancji będziesz musiał go wymienić co z pewnością będzie wiązać się ze stratą cennego czasu. Zasilacze, karty a nawet cała koparka mogą ze względu na intensywną pracę spalić.  Jeśli będziesz wykorzystywał karty graficzne do kopania to licz się z tym, że należy je regularnie czyścić, zmieniać pastę termo-przewodzącą, wymieniać chłodzenie. Aby twój sprzęt pracował optymalnie  musisz nadzorować jego pracę, analizować jego rentowność oraz optymalizować wydajność i zużycie prądu. Konieczne będzie też podkręcanie albo skręcanie procesorów i pamięć swoich kart graficznych, aby uzyskać optymalne osiągi.

4. PRĄD, HAŁAS, CIEPŁO

 Najrozsądniejszym rozwiązanie przy okazji kopania było by przeznaczenie osobnego pomieszczenia na sprzęt kopiący. Pamiętajmy, że koparka działa prze 24h na doby i wiąże się to z pewnym hałasem jak i wydzielaniem ciepła. Karty graficzne wydzielają olbrzymią ilość ciepła. Im większa powierzchnia powierzchnia tzw. kopalni tym lepiej. Wyobraźcie sobie, że śpicie w pomieszczeniu w którym hałasuje koparka a temperatura otocznia waha się w granicach 25-30 stopni celsjusza. Na dłuższą metę takie funkcjonowanie może się okazać nie do zniesienia. Ciepłe powietrze powinno być odprowadzane z pomieszczenia za pomocą odpowiednich wentylatorów. W przeciwnym razie żywotność kart graficznych może się drastycznie skrócić.

 Bardzo ważnym punktem jest zużycie energii elektrycznej. Tego typu sprzęt po prostu jest bardzo energochłonny. Poza tym trzeba się upewnić, czy nasza instalacja elektryczna jest wstanie wytrzymać takie obciążenia poboru mocy. Jeśli twoja instalacja jest starego typu i oparta na przewodach aluminiowych to radziłbym sobie odpuścić temat. Trzeba również sprawdzić swoja moc przyłączeniową gdyż od tego zależy ile będziesz mógł podłączyć koparek do swojej instalacji.

5. WIEDZA

 Kopanie to nieustanne poszerzanie swoje wiedzy. Trzeba się edukować, przeglądać fora, czytać artykuły, rozmawiać z ludźmi. Wszystko to po to aby być na bieżąco w nowinkach, technologi blockchain, kopaniu. Jeśli się nie rozwijasz to się cofasz. Łatwo jest przespać pewne istotne zdarzenia w tym biznesie, które mogą wpłynąć na twoje wyniki finansowe.

 Musisz doglądać swoje koparki, zmieniać ustawienia, konfiguracje. Tak naprawdę musisz sam przetestować w jakiej konfiguracji u ciebie koparki pracują najlepiej.

Podsumowując kopanie kryptowalut to nie tylko odpalenie koparki i czekanie na mannę z nieba. Sukces w górnictwie cyfrowym to wypadkowa wielu czynników na  które nie do końca będziesz miał wpływ.