ZDECENTRALIZOWANY POLSKI SUPERKOMPUTER – BLOCKCHAIN W PRAKTYCE 5

GOLEM

 Niedawno kryptowaluta Golem(GNT) zadebiutowała na  największej “polskiej” giełdzie Bitbay. To zdarzenie zmotywowało mnie do zagłębienia się w ten projekt  bardziej szczegółowo.  Sama kryptowaluta GNT  to nic innego jak oparty o technologię ethereum token erc20.  Token ten stanowi walutę rozliczeniową wewnątrz całego ekosystemu golem.  Golem szybko zyskał popularność wśród inwestorów w szczególności z Polski i przebojem wdarł się do pierwszej 50 kryptowalutowego marketcap. Nic dziwnego skoro w zespole golema w przeważającej większości są to Polacy.wykres market cap

W momencie gdy piszę ten artykuł golem lokuje się na 44 miejscu w market cap ($ 281 856 843) z ceną 0,29$ za sztukę.

GOLEM CZYLI CO?

 Golem z założenia ma być zdecentralizowanym  super- komputerem. Technologia z, której korzysta golem  umożliwia udostępnianie zbędnych czy też wolnych zasobów pojedynczego komputera takich jak moc procesora, pamięć RAM czy też pojemność dyskowa,  w zamian za kryptowalutę golem. Dzięki  temu ciekawemu modelowi biznesowemu użytkownicy sieci golem mogą wypożyczyć swoją moc komputera po to by wesprzeć procesy  obliczeniowe innych, bądź też samemu zaopatrzyć się w potrzebną w danym momencie moc.  Moc obliczeniowa jest tutaj towarem  a token Golem walutą, która umożliwia rozliczenie pomiędzy kupującym moc i sprzedającym moc. Warto tutaj wspomnieć , iż golem nie posiada własnego zbudowanego od podstaw blockchain. Twórcy projektu skupili się raczej na budowie i próbie najszybszego dostarczenia gotowej aplikacji swoim klientom co im się jak widać udało. 

 Aby lepiej zobrazować działanie Golema  posłużę się przykładem mojego komputera i mojego  managera zadań.

manager zadań , golem

 

 Powyżej na zdjęciu doskonale widać jak wykorzystywane są zasoby mojego komputera w danym momencie.Mógłbym sobie odpalić aplikacje golema tak zwaną Golem Brass i zacząć udostępniać swoje zasoby  mocy obliczeniowej innym użytkownikom sieci golem. Zresztą tak jak widać na na zdjęciu aplikacja o symbolu g jest w tym momencie włączona. W mojej gestii jest ustalenie parametrów udostępniania swoich zasobów mógłbym więc przykładowo udostępnić 50% mocy procesora czy też na przykład 25% pamięci RAM.

GOLEM BRASS

aplikacja golem

 Sama aplikacja jest bardzo prosta w instalacji czy też obsłudze.  Mógłbym pokusić się stwierdzeniem że jest ona bardzo intuicyjna. Co ciekawe sama aplikacja  nie pochłania zbyt wiele zasobów naszej energii czy też mocy,  co pozwala na jej bezkolizyjne działanie w tle na naszym komputerze.  Oczywiście w momencie gdy ktoś w sieci zdecyduję się na skorzystanie z naszych zasobów aplikacja zacznie pobierać określone przez nas wcześniej wielkości zasobów pamięci RAM czy też procesora.

 Na dzień dzisiejszy aplikacja Golem Brass ma pewne ograniczenia.  Polegają one na tym iż osoba korzystająca z udostępnionych zasobów mocy obliczeniowej    może ją wykorzystać tylko w konkretnych w celach. Chodzi tutaj o wykorzystanie mocy ściśle  do renderingu plików. Tak więc golem skupił się tylko na jednym pojedynczym wykorzystaniu i myślę że jest to dobry początek. W przyszłości golem oczywiście planuje poszerzyć możliwości swojej platformy i stopniowo dodawać nowe to możliwości przetwarzania wypożyczonej mocy obliczeniowej.

 Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej o projekcie Golem zapraszam również do obejrzenia mojego videobloga na kanale YouTube gdzie bardziej szczegółowo omawia wyżej wymieniony projekt.

https://www.youtube.com/watch?v=W4lzuJ8ZBjQ

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.