ELEMENTY STRATEGII INWESTYCYJNYCH W BITCOIN 1

Bitcoin zagościł na dobre w świadomości inwestorów jako aktywo dość ryzykowne do inwestycji zarazem mogące przynieść o wiele większe  zwroty z inwestycji. Nic więc dziwnego, że aktywo to zaczyna się cieszyć coraz większym zainteresowaniem dużych inwestorów. Moment w którym więksi inwestorzy tacy jak banki, fundusze inwestycyjne czy też państwa uzupełnią swoje portfolio o BTC na pewno nastąpi, jest to tylko kwestia czasu oraz odpowiednich regulacji prawnych.

BITCOIN JAKO AKTYWO NIE DOJRZAŁE

Minęło ponad 10 lat od powstania bitcoina oraz publikacji whitepapera Satoshiego Nakamoto. Ze względu na bardzo dużą zmienność na tym rynku bardzo trudno wypracować skuteczne techniki inwestycyjne w bitcoina. Ciągle brakuje w pełni skutecznych narzędzi, które potrafiłyby odzwierciedlić faktyczną wartość bitcoina. Sytuacja ta na pewno nie dziwi inwestorów skoro bitcoin jest ciągle  niedojrzałym aktywem i w fazie rozwoju. Poza tym BTC ma ciągle wiele swoich problemów głównie z regulacjami oraz skalowalnością.

WSZĘDOBYLSKI HODLING czy UŚREDNIANIE

Wśród wielu  youtuberów, blogerów  czy inwestorów kryptowalutowych  panuje przekonanie, że tak zwany HODLING  bitcoina to najskuteczniejsza metoda inwestowania w bitcoin. Metoda ta polega na kupnie bitcoina  i trzymaniu tego aktywu bardzo długoterminowo niezależnie od wahań cenowych na tym aktywnie. Metodzie tej  najczęściej towarzyszy przekonanie, że Bitcoin musi osiągnąć swoje poprzednie ATH – za ang. all time high. Propagatorzy tej metody często przewidują również, iż bitcoin osiągnie   cenę minimum 100000 $. Metoda ta często nie zakłada ram czasowych danej inwestycji oraz poziomów realizacji straty czy zysków. Technika ta wydaje się mieć bardzo krótkie nogi. Można mnożyć wiele przykładów w których,  dane aktywo nigdy więcej nie osiągnęło poprzednich szczytów. Dobrym przykładem jest tutaj choćby rynek złota.

Nieco bardziej rozbudowaną metodą HODLINGU  jest regularne uśrednianie pozycji na bitcoinie  a prościej mówiąc dokupowanie bitcoina w ustalonych  kwotach oraz ramach czasowych. Metoda ta wydaje się być nieco lepsza gdyż w przypadku  powrotów bitcoina do trendu wzrostowego pozwala na szybszy zwrot zainwestowanego kapitału. Nie jest ona jednak bez wad. Największą wadą tej metody jest często złe momentum transakcyjne.

NVT JAKO WYZNACZNIK TRUE VALUE DLA BTC

Tak jak już wspomniałem wcześniej nie ma bazy zbyt wielu narzędzi do określenia wartości bitcoina. W przypadku  innych aktywów na przykład akcji mamy wskaźniki na przykład P/E – cena akcji / zysk przypadający na akcje lub P/BV – cena rynkowa / wartość księgowa. Wskaźniki te pomagają ustalić realnie wartość firmy, którą reprezentują dane akcje.

Jedną z pierwszych prób stworzenia skutecznego wskaźnika który wskazywałby faktyczną wartość bitcoina( tak zwane True Value czy też Fair Value)  zaprezentował Willy Woo na swoim Twitterze 2017 roku. Mowa tutaj o tak zwanym wskaźniku NTV RATIO. Wskaźnik ten zyskał bardzo szybko wielką popularność dzięki swojej trafności predykcji zwrotów cenowych na bitcoinie.  Dzisiaj już jest bardzo często używany przez wielu inwestorów i pomaga określić punkty wejścia czy też wyjścia rynek bitcoina.

NTV  ma być podobnym wskaźnikiem do wskaźnika P/E  używanego przy okazji rynku akcji. Kiedy NVT jest bardzo wysokie można przypuszczać ,że wycena sieci bitcoin przewyższa wartość, która była przetransferowana na w tej sieci.  Sytuacja taka występuje gdy inwestorzy oczekują wysokich zwrotów z zainwestowanego kapitału i może być zwiastunem BAŃKI spekulacyjnej. Rynek wtedy jest przewartościowany. W sytuacji  gdy wskaźnik jest na niskim poziomie możemy mówić o niedowartościowaniu rynku oraz ciekawym momencie na inwestycję.

NVT ratio  obliczamy dzieląc wartość sieci bitcoin mierzonej wskaźnikiem marketcup(całkowita podaż wydobytego bitcoina * aktualna cena rynkowa bitcoina) przez wolumen transferów w sieci bitcoin mierzony w dolarach( ilość transferów * cena rynkowa BTC). Do obliczeń oficjalnie zostały wykorzystane dane pochodzące z  takiego serwisu jakim jest blockchain info.

PRZYKŁAD WYLICZENIA NTV RATIO /2019-03-16/15:24:

podaż bitcoina = 17 591 850

cena bitcoina = 4034 $

wartość transferów w blockchain = 548572686 $,  https://www.blockchain.com/charts/market-cap 

marketcup = podaż bitcoina * cena bitcoina = 70 977 992 988 $,  https://www.blockchain.com/charts/market-cap

NVT = marketcup / wartość transferów w blockchain  ~~ 129

NVT A STRATEGIA INWESTYCYJNA W BTC

Aby ułatwić wykorzystywanie tego wskaźnika przez inwestorów możemy spotkać się z pewnymi ulepszeniami NVT , które pozwalają inwestorom budować wiele różnych strategii oraz modeli inwestycyjnych. Jednym z takich ulepszeń może być wygładzenie wskaźnika za pomocą średniej z 90 dni.  Przy okazji tego wygładzenia stosuje się dwie linie poziome. Jedną z nich jest linia tak zwanego wykupienia na poziomie 150 a drugą jest linia wyprzedzania na poziomie 45.  Tak jak widać na wykresie poniżej wspomniane wyżej poziomy są kluczowe dla podejmowania decyzji o budowaniu inwestycji czy też jej redukcji. Poziomy w okolicy 150 oraz ponad nim mogą wskazywać na bardzo mocne wykupienie rynku i możliwość zakończenia trendu wzrostowego,  po przeciwnej stronie mamy poziom 45, który według teorii NVT może być dobrym poziomem wejścia w rynek z nowym kapitałem. Tak jak widać w większości czasu wskaźnik NVT znajduje się pomiędzy skrajnymi poziomami jest to tak zwana strefa akumulacji. W strefie akumulacji można wykorzystywać dodatkowe narzędzia analizy technicznej takie jak trendy czy wsparcia i opory. Dzięki wskaźnikowi temu dużo łatwiej nam określić w jakiej fazie rynkowej obecnie się znajdujemy. zdecydowanie łatwiej jest nam również określić czas zbliżający się bańki spekulacyjnej oraz znaleźć lokalne domki będące okazją do zakupów.

Zapraszam również do obejrzenia filmu w którym podejmuję ten temat https://www.youtube.com/watch?v=Xox2ACA0_Vg&t

 

źródła:

http://charts.woobull.com/bitcoin-nvt-ratio/

http://charts.woobull.com/bitcoin-nvt-signal/

https://www.blockchain.com/charts/estimated-transaction-volume-usd

https://www.blockchain.com/charts/market-cap

 

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. filmi izle pisze:

    Incredible points. Solid arguments. Keep up the amazing spirit. Marielle Ogdan Hobbie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.