PORTFELE KRYPTO-WALUTOWE

PORTFELE KRYPTO-WALUTOWE

 

PORTFELE KRYPTO-WALUTOWE

 Zanim zapoznasz się z tą częścią zapraszam do zapoznania się z działem BEZPIECZEŃSTWO KRYPTO-WALUT.  Informacje z tego działu są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa swoich środków.  Tak więc poniżej wyjaśniam czym są portfele krypto-walutowe.

 CZYM JEST PORTFEL KRYPTO-WALUTOWY??

  Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z rynkiem krypto-walut błędnie interpretuje pojęcie portfela krypto-walutowego. Złudne jest myślenie, że w jakiś sposób posiadamy kryptowalutę czy to na dysku czy to w przeglądarce czy to na sprzęcie w postaci np pendrive. Prawda jest taka, że portfele krypto-walutowe to nic innego jak dostęp do określonego zapisu – części w łańcuchu Blockchain. Zapis ten adekwatnie odpowiada wartości twojej krypto-waluty. Portfel to twój klucz prywatny i klucz publiczny który umożliwia Ci ten dostęp. Dzięki kluczom możesz obserwować swoje środki jak i je przesyłać do innych uczestników sieci Można mieć do nich dostęp w różnych postaciach. W ten sposób możemy wyróżnić kilka rodzajów portfeli:

  1. PORTFELE PRZEGLĄDARKOWE

  Chyba najbardziej popularne portfele ze względu na łatwy sposób zakładania takich portfeli. Portfele tego typu często posiadają klika bardzo ciekawych zabezpieczeń co poprawia bezpieczeństwo przechowywania. Niestety nie możemy uznać tego typu portfeli do najbezpieczniejszych. Po pierwsze musimy polegać na zaufaniu osób trzecich prowadzących cały serwis – portfel czy też kantor w przeglądarce. Po drugie najczęściej nie mamy dostępu do klucza prywatnego swojego portfela. Pamiętamy, że klucz prywatny to najważniejszy elementy naszego portfela. Bardzo często funkcje portfela są spełniane przez wszelkiego rodzaju kantory wymiany czy też giełdy krypto-walutowe. Do najpopularniejszych portfeli-kantorów krypto-walutowych możemy zaliczyć. 

ZAGRANICZNE

a) Coinbase – https://goo.gl/TcyFYV

b) Bitstamp – https://www.bitstamp.net/

c) Blockchian – https://blockchain.info/pl/wallet/#/

d) Coinpayments – https://goo.gl/afwtpt

POLSKIE

a) Bitbay – https://goo.gl/eV6Qww

b) Bitmarket – https://goo.gl/PHQGQ8

  Portfele tego typu są bardzo funkcjonalne gdyż mamy do nich dostęp z dowolnego komputera z dostępem do internetu. Na takich portfelach możemy przetrzymywać różne krypto-waluty nie tylko bitcoin. Często też możemy korzystać z naszych środków po uprzednim skonfigurowaniu z aplikacji mobilnej. Tak więc jest to dość wygodna opcja ale nie w 100% bezpieczna. Nie zalecam tego typu portfeli do przechowywania dużych środków a jedynie jako narzędzie wymiany- giełda!!

      2. PORTFELE PULPITOWE  ( DESKTOPOWE )

  Portfele w postaci aplikacji do ściągnięcia. Portfel tego typu przechowuje nasz klucz prywatny i publiczny na komputerze ( Nie krypto-walutę) i jest on zabezpieczony dodaktowymi szyframi oraz hasłem wybranym przez nas. Portfele te działają na zasadzie przechowywania lekkiej kopi blockchain lub pełnej kopi blockchain dzięki czemu możemy się łączyć z blockchain za pomocą naszego komputera, obserwować stan naszych środków, dokonywać przesyłu naszych środków do innych uczestników sieci.

  Portfele tego typu są dużo bardziej bezpieczne niż portfele przeglądarkowe ze względu na kontrolę naszego klucza prywatnego ( private key) oraz dodatkowych szyfrów i haseł. W tym przypadku sami decydujemy o bezpieczeństwie naszych środków a to bezpieczeństwo jest uzależnione od ogólnie przestrzeganych zasad bezpieczeństwa ( Zapraszam do działu BEZPIECZEŃSTWO KRYPTO-WALUT). W zależności od krypto-waluty oraz aplikacji możemy również mieć dostęp do środków za pomocą telefonu. Bardzo istotne jest aby zrobić kopię zapasową swojego portfela pulpitowego i przechowywać ją w bezpiecznym miejscu lub też wystarczy wyeksportować swój klucz prywatny portfela i zabezpieczyć go w bezpiecznym miejscu. Poniżej przedstawiam najbardziej popularne portfele desktopowe do Bitcoin oraz innych krytpowalut:

PORTFELE DO BITCOIN:

a) Bitcoin Core – bardzo bezpieczny, ciężki, zawiera pełną kopie blockchain, długa synchronizacja z komputerem ( kilka dni), zajmuje sporo miejsca na dysku ( 100-200 gigabajtów)

b) Electrum – bezpieczny, lekki, zawiera nie pełną kopie blockchain, krótka synchronizacja z komputerem ( kilka minut),zajmuje mało miejsca na dysku. Jeśli chcesz się dowiedzieć dokładniej jak działa Electrum obejrzyj film poniżej:

PORTFELE WIELOWALUTOWE:

a) Exodus – średnie bezpieczeństwo, lekki, zawiera nie pełną kopie blockchain, krótka synchronizacja z komputerem ( kilka minut),zajmuje mało miejsca na dysku. Jeśli chcesz się dowiedzieć dokładniej jak działa Exodus obejrzyj film poniżej:

b) Jaxx – średnie bezpieczeństwo, lekki, zawiera nie pełną kopie blockchain, krótka synchronizacja z komputerem ( kilka minut),zajmuje mało miejsca na dysku.

   3. PORTFELE PAPIEROWE

  Bardzo bezpieczna metoda przechowywania krypto-walut. Jest to mój ulubiony rodzaj portfela i polecam go w kontekście inwestycji średnio i długoterminowych. Wygenreowanie tego typu portfela jest bardzo proste i sprowadza się do skorzystania z jednego generatorów portfeli papierowych. Bardzo ważną kwestią jest by wygenerować tego typu portfel offline. Cały sposób funkcjonowania portfela wyjaśniam na moich filmach YT. Portfel papierowy to nic innego jak zapis twojego klucza prywatnego oraz publicznego w formie papierowej ( wydrukowany, przepisany) bądź też zapisanej na dysku czy też pen-drive. Oczywiście należy pamiętać o bezpiecznym zabezpieczeniu swojego klucza. Tak jak w przypadku pozostałych portfeli za pomocą klucza prywatnego otrzymujemy dostęp do wartości zmagazynowanej w blockchain.   

a) generator portfela bitcoin – www.bitaddress.org 

b) generator innych kryptowalut – https://walletgenerator.net/

 

  4. PORTFELE SPRZĘTOWE

Oferują największą ochronę, ale często nie są wygodne w codziennym użyciu. Zapewniają dodatkowe zabezpieczenia, oferując możliwość odłączenia od internetu, zmniejszając ryzyko przejęcia klucza prywatnego. Najbardziej popularne portfele tego typu to

a) Ledger Nano S

 

b) Trezor

c) Secalot