KOPANIE KRYPTOWALUT

KOPANIE KRYPTOWALUT

KOPANIE KRYPTOWALUT

   Aby wyjaśnić czym jest KOPANIE KRYPTOWALUT posłużę się porównaniem systemu kryptowalutowego do obecnie funkcjonującego systemu bankowości elekrtonicznej. Wiemy, że Bitcoin jest walutą zdecentralizowaną opartą o łańcuch zwany blokowym ”BLOCKCHAIN”. W tym, że systemie następuje przepływ środków od osoby do osoby ,,bez pośrednika” W najbardziej powszechnym systemie wymiany pieniądza ,,bankowości elektronicznej” mamy do czynienia z zarządzaniem centralnym. Centralna jednostka w bankowości jest niejako siłą napędzającą system i pośrednikiem w wymianie . W zamian za zapewnienie przepływu środków klienci systemu płacą jednostce centralnej. W przypadku sieci zdecentralizowanej jaką jest np Bitcoin siłą napędzającą cały Blockchain są górnicy którzy z jednej strony utrzymują działanie całej infrastruktury z drugiej strony są wynagradzani nowo wykopanymi monetami Bitcoin. Można więc śmiało powiedzieć, że głównym bodźcem implikującym funkcjonowanie Blockchain jest chęć bogacenia się górników. W przypadku bankowości jako klienci nie możemy uczestniczy w prowadzeniu systemu. Natomiast będąc klientem – uczestnikiem blockchain możemy osobiście pomagać w prowadzeniu sieci Bitcoin. Każdy może stać się górnikiem i zarabiać na tym. Oczywiście wiąże się to ze wcześniejszym nabyciem szerokiej wiedzy na ten temat oraz zakupem narzędzi do kopania jakim są specjalistyczne komputery miningowe. 

PROOF OF WORK – DOWÓD PRACY

  Górnictwo Cyfrowe potocznie zwane kopaniem kryptowalut to skomplikowany proces rozwiązywania algorytmów matematycznych – łamigłówek za pomocą urządzeń (komputerów o bardzo wysokiej mocy obliczniowej). Owa praca matematyczna niezbędna jest do uczciwego, szybkiego oraz ciągłego  funkcjonowania sieci blockchain. Bez górników uczciwe przeprowadzanie transakcji peer to peer było by nie możliwe w blockchain.  Algorytmy matematyczne o których mowa powyżej umożliwiają połączenie transakcji Bitcoina – krytpowaluty w jeden blok. Górnik próbuje wiele różnych kombinacji ułożenia tych transakcji w bloku a w momencie gdy spełni warunki algorytmu i transakcje zostaną ułożone w odpowiedni sposób górnik ogłasza rozwiązanie dla reszty sieci. Sieć – czyli pozostali górnicy potwierdza prawidłowe rozwiązanie a odrzuca błędne. 

  Każda łamigłówka zawsze odnosi się do poprzedniej, łącząc je wszystkie w łańcuchu (blockchain). Każdy poprawnie rozwiązany blok stanowi dodatkowy unikalny składnik kolejnego rozwiązania. Górnik za rozwiązanie danej łamigłówki czyli za „dowód wykonanej pracy” jest wynagradzany w postaci nowych Bitcoinów. Każdy uczestnik sieci nie koniecznie górnik ma wgląd do transakcji blockchain bo to plik cyfrowy który gromadzi konta i pieniądze jak księga a kopia tego pliku jest utrzymywana na każdym komputerze w sieci. Fakt ten czyni, że system wydaje się być wiarygodny dla użytkowników

 Blockchain można określić zdecentralizowanym systemem w którym to mamy centralną izbę rozliczeniową w postaci BITCOINÓW WYDOBYWCZYCH. Dzięki temu rozwiązywane są takie problemy sieci jak:

  1. Określanie wielkości sald klientów sieci,
  2. Określanie kolejności transakcji,
  3. Zapewnienie jednostek do obsługi sieci,
  4. Dystrybucja nie wydobytych Bitcoinów,
  5. Zaufanie.

 Trudność wydobycia automatycznie dostosowuje się do wzoru, co dwa tygodnie, tak aby 1 blok został wydobyty w 10 minut trudność oczywiście  dostosowuje się też do liczby komputerów wykonujących wydobycie. Więc w 2009 roku było bardzo łatwo uruchomić komputer i wygenerować blok co dziesięć minut, a teraz jest tak wiele potężnych komputerów, które wykonują wydobycie , że jeśli nie Nie mam specjalnej maszyny o wysokich parametrach wydobywczych, nie odniesiemy sukcesu.

PROOF OF STAKE – DOWÓD ZA STAWKĘ

  W miarę rozwoju górnictwa cyfrowego zauważono, że metoda wydobywania Proof of work opiera się na bardzo dużym zużyciu energii elektrycznej i nie zawsze jest zyskowna w przypadku braku wydobycia. Według jednego z operatorów kopalni BTC zużycie energii wyniosło w 2014 roku 240 kWh na Bitcoina (co odpowiada 16 galonom benzyny), Niektórzy podważają metodę Proof of work jako nie do końca bezpieczną formę prowadzenia sieci. 

 Rozwiązaniem powyższych problemów wydaje się być metoda zwana Proof of Stake. Najprościej ujmując stan posiadania określonej kryptowaluty decyduje o potwierdzaniu transakcji w sieci oczywiście przy udziale określonego algorytmu. Dowód na udział w algorytmie wygląda następująco. Blokchain śledzi grupę górników, a każdy, kto posiada podstawową kryptowalutę, może stać się górnikiem, wysyłając specjalny rodzaj transakcji, który blokuje ich krytpowalutę do depozytu. Proces tworzenia i uzgadniania, nowych bloków odbywa się następnie za pomocą algorytmu konsensusu, w którym mogą brać udział wszyscy obecni górnicy.

 Jest kilka różnych sposobów -algorytmów, żeby nie doprowadzić do totalnego monopolu. Bo wiadomo, że jeżeli byśmy wybierali, że generuje blok osoba, która ma najwięcej środków w portfelu, to mielibyśmy do czynienia z monopolem i tak naprawdę z systemem centralnym. Przykładami takich algorytmów są
1. Losowanie
Np dal kryptowalut Nxt i blackcoin Losują one hashe, a ilość losowanych hashy zależy od tego ile masz monet w portfelu
2. Wiek monety
W tym przypadku również mamy losowanie, ale w losowaniu biorą udział monety starsze niż 30 dni. Gdy jakaś moneta wykopie blok, to liczymy jej od nowa te 30 dni. Przykładem kryptowaluty używającej tego typu algorytmu jest Peercoin.
3. Proof-of-stake Velocity
Algorytm zachęca do obrotu kryptowalutą
4. Głosowanie
System, gdzie na podstawie tego stake’a wybieramy 101 osób i one są ustawiane w kolejności losowej. Wadą jest, że jedna osoba może się podszywać pod kilka, co może prowadzić do przejęcia sieci. Przykładem jest Bitshares

Warto wskazać w tym momencie zalety i wady metody proof of stake:

Zalety
– mniejsze zużycie energii
– górnicy nie pozbywają się szybko kryptowaluty – mniejsza zmienność, W proof-of-work górnicy działają na zasadzie wykop-sprzedaj-zapomnij
– trzeba dużych nakładów waluty do double-spending choć niekoniecznie

Wady
– łatwo utworzyć kilka forków łańcucha, bo nie jest to tak kosztowne jak w przypadku proof-of-work
– ryzyko monopolu
– jest takie coś jak staked coins (czyli np. moneta musi być starsza niż 30 dni), a to może prowadzić do tego, że gdy w obiegu jest 1000 monet, w pewnym momencie tylko 100 może być tymi staked coins, czyli biorącymi udział w generowaniu bloku, a gdy 51 z nich posiada osoba atakująca, to nie ma większych problemów z atakiem na sieć
– nie zachęca do handlu, bo wiadomo, że z żalem pozbywasz się monet, które mogą ci przynieść kolejne monety.

Na dzień dzisiejszy górnictwo cyfrowe przeżywa swój bardzo silny rozwój. Wysokie ceny sprzętu czy niedobór kart graficznych w sklepach spowodowane są szybko rosnącymi cenami kryptowalut co się przekłada na wysoką opłacalność kopania. Co ciekawe nie trzeba być specem od kryptowalut aby móc rozpocząć swoją przygodę z górnictwem. Istnieją co najmniej 3 możliwości wejścia w biznes cyfrowo – górniczy:

  1. Zakupu indywidualny fizycznego sprzętu,
  2. Wynajem fizycznego sprzętu w kopalni,
  3. Kopanie kryptowaluty w chmurze,

Przykłady konkretnych kopalni przedstawiam w Dziale KOPALNIE,