PODSTAWOWE TERMINY

Bitcoin, Kryptowaluty, Blockchain

Bitcoin, Kryptowaluty, Blockchain

Bitcoin, Kryptowaluty, Blockchain

 Bitcoin, Kryptowaluty, Blockchain – wszystkie te pojęcia się wiążą ze sobą i nie sposób ich analizować indywidualnie. Bitcoin to pierwsza stworzona kryptowaluta  a zarazem chyba najbardziej innowacyjna waluta w świecie choć występuje ona w zasadzie tylko w internecie i nie mamy do niej dostępu w żaden sposób fizycznie. Od czego to wszystko się zaczęło? Satoshi Nakamoto to oficjalnie  twórca bitcoina oraz  założyciel pierwszej bazy blockchain. Urodził się on w 1975 roku w Japoni. W literaturze nie mamy zbyt wiele informacji o samym Nakamoto. Osoba ta stara się być do dnia dzisiejszego anonimowa. a wskazanie narodowości tej osoby jest tylko tak naprawdę wynikiem domysłów opartych na kilku faktach. Nakamoto swoją prace nad bitocin rozpoczął w 2007 roku. W styczniu 2009 r. ukazało się pierwsze oprogramowanie Bitcoin, które uruchomiło sieć  i pierwsze jednostki bitcoinowe. Wg danych z początku 2017  Nakamoto jest w posiadaniu około 1 miliona bitcoinów o wartości szacowanej na ponad 1 mld dolarów. Nie  bez powodu Bitcoin określany  jest w niektórych, źródłach jako cyfrowe złoto. Bitcoin na dzień dzisiejszy jest najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą na świecie i stanowi punkt odniesienia do analizy wszystkich walut podobnie jak ma to w przypadku złota w odniesieniu do kruszców. W przeciągu ostatnich 7 lat nastąpił prawdziwy wysyp naśladowców bitcoina. Kolejne kryptowaluty powstają jak grzyby po deszczu. Często są one bezwartościowe jednak stanowią niejednokrotnie bazę do kryptowalutowych ruchów spekulacyjnych.

Cechy kryptowalut 

Wg wielu osób Bitcoin to rewolucja, która zmieni świat finansów. Kryptowaluty można używać tak samo, jak tradycyjnych pieniędzy w środowisku elektronicznym – możesz użyć do tego celu smartfona, laptopa i każdego innego urządzenia  podłączonego do internetu, płacąc za zakupy i codzienne wydatki. Podstawowe cechy to :

  • umożliwiają najtańsze transakcje
  • szybkie transfery
  • niezależne od rządów i systemów bankowych
  • brak ograniczeń – brak konieczności wymiany na inną walutę

Zagadnienia Bitcoin, Kryptowaluty, Blockchain są ściśle ze sobą powiązane i nierozerwalne a rozpatrywanie ich w sposób odrębny nie ma większego sensu. Szczegółowo wszystkie te zagadnienia przedstawia na filmie poniżej zapraszam do oglądania.