BEZPIECZEŃSTWO KRYPTO-WALUT

BEZPIECZEŃSTWO KRYPTO-WALUT

 

BEZPIECZEŃSTWO KRYPTO-WALUT

  BEZPIECZEŃSTWO KRYPTO-WALUT krypto-walut jest tematem bardzo złożonym i powinno być zagadnieniem opanowanym przez każdego początkującego inwestora krypto-walutowego. Zanim nauczymy się bezpiecznie inwestować nasze środki w walucie krypto powinniśmy nauczyć się bezpiecznie przechowywać krypto-walutę oraz bezpiecznie ją przesyłać . W dobie dzisiejsze komputeryzacji mamy niestety do czynienia z wieloma cyfrowymi zagrożeniami wynikającymi z niewystarczającego zabezpieczenia swojego komputera. Należy sobie uświadomić w jaki sposób można stracić swoje Bitcoiny czy też inne kryptowaluty aby móc przeciwdziałać niechcianym zdarzeniom i móc spać spokojnie. Ze względu na rosnącą popularność, wartość jak i silną prywatność związaną z krypto-walutami, przyciągnęły one złodziei i hakerów, więc należy wziąć pod uwagę dodatkowe specjalne środki ostrożności by nie utracić swoich środków.

JAK MOŻESZ UTRACIĆ KRYPTOWALUTĘ

1. ŁATWE HASŁA

 Pierwszym sposobem na utratę krypto-waluty może być włamanie, jeśli używasz portfela internetowego z łatwym do odgadnięcia hasłem. hakerzy spróbują  odgadnąć twoje hasło, a jeśli twoje hasło jest zbyt łatwe, można się domyślić jakie ono jest. Istnieją programy, które próbują brutalnie wymusić hasło, próbując tysiące odmian wspólnych haseł. Jeśli hasło jest zbyt łatwe, zostanie w końcu złamane 

2. TROJANY I KEYLOGGERY

 Hakerzy mogą również zainstalować trojana i keyloggery na twoim komputerze, rejestrując każdy naciskany prze ciebie przycisk i wysyła do nich informacje. Korzystając z tego, wiedzą, które witryny odwiedziłeś i co wpisałeś podczas odwiedzin tych stron. 3.

3. INŻYNIERIA SOCJALNA

 Jest często wykorzystywana do uzyskania hasła użytkownika. Inżynieria socjalna jest techniką wykorzystywaną przez hakerów do manipulowania tobą w ujawnianiu hasła, nawet gdy nie zdajesz sobie z tego sprawy. Na przykład idziesz na spotkanie z kimś. Ta osoba zaczyna zadawać Ci pytania dotyczące siebie – gdzie się urodziłeś, gdzie poszedłeś do szkoły, mogliby zapytać. Cię o swoje zwierzęta i twoją rodzinę – a ty szczęśliwie mówisz im, gdzie dorastałeś, nazwisko panieńskie matki, twoja pierwsze nazwa psa itd, w tym momencie mają wystarczającą ilość informacji, aby móc pobierać hasła i uzyskać dostęp do Twoich kont. To bardzo realne zagrożenie.

4. UTRATA HASEŁ I KLUCZY PRYWATNYCH zagubione i zapomniane hasła i klucze

PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Na szczęście będąc świadomymi powyższych zagrożeń możemy się przed nimi  zabezpieczyć. Podstawowe sposoby podniesienia bezpieczeństwa swoich środków są następujące:

  1. Nie używaj publicznie e-maila, który wykorzystujesz do rynku krypto-walut np do portfeli online czy też giełd. 
  2. Używaj 2 -stopniowej autoryzacji( 2FA ) na swoim e-mailu. Wystarczy wejść do ustawień e-mail ( w przypadku gmail ) i zmienic te ustawienia. Możesz skorzystać z autoryzacji sms lub też za pomocą autentykatora google. W przypadku 2 stopniowej autoryzacji za każdym razem gdy będziesz się logować z nowego urządzenia  będziesz musiał wprowadzić dodatkowy kod, który będzie dostępny na twoim telefonie.
  3. Utrzymuj komputer zaktualizowany, zapewnij swojej maszynie dobrej jakości programy antywirusowe
  4. Rozważ skorzystanie z połączeń prywatnych VPN.  VPN tworzy szyfrowane i bezpieczne połączenie między  tobą a serwerem sieci VPN, które następnie przekierowuje ruch na dowolną witrynę, którą chcesz odwiedzić.
  5. Nie korzystaj z publicznych hot spot w kontekście krypto-walut
  6. Używaj bardzo trudnych haseł, nie używaj kilkukrotnie tego samego hasła. przechowuje hasła offline np pen-drive na którym będą pliki tekstowe z umieszczonymi hasłami
  7. Rozważ zakup portfela typu harddware
  8. Gdy tworzysz portfel papierowy rób to offline 
  9. Zabezpiecz swój klucz prywatny portfela w tylko dostępnym miejscu dla ciebie!!!

Więcej o bezpieczeństwie krypto-walut dowiesz się w filmie poniżej