EDUKACJA I KRYPTOWALUTY W POLSCE

 

 W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się o rynku kryptowalut oraz szeroko rozumianej technologii blockchain. Rosnąca popularność tej gałęzi biznesu jest niewątpliwie związana z olbrzymimi możliwościami zysków, jakie dają kryptowaluty oraz kontrowersjami wokół regulacji, oraz pełnego zalegalizowania kryptowalut w naszym kraju. Kryptowaluty stały się bardzo łakomym kąskiem dla wszelkiego rodzajów mediów. Jest to też niewątpliwe bardzo ciekawy  kierunek z punktu widzenia edukacji i szkolnictwa.

BLOCKCHAIN A EDUKACJA  W POLSCE

 Przykre jest to, że władze naszego kraju skupiają się na walce z krypto walutami, zamiast przełożyć swoje moce sprawcze na  edukację, kształcenie  oraz  budowanie kadry specjalistycznej. Potencjał tej nowoczesnej technologii jest olbrzymi. Z moich obserwacji wynika, iż spora część polskiego społeczeństwa wie o istnieniu bitcoina czy też innych  kryptowalut, ale to wszystko. Wiedza ta jest wręcz szczątkowa, co często prowadzi wiele osób do błędnych decyzji inwestycyjnych. Warto więc podjąć próby wdrożenia kategorii blockchain do naszego systemu edukacyjnego. Oczywiście potrzeba czasu, zanim taki system zaczął by działać w pełni sprawnie. W Polsce brakuje ośrodków szkoleniowych, które podejmowały by istotne zagadnienia związane z technologią blockchain. Zdarza się, że ciekawe inicjatywy  związane z tą tematyką są błędnie interpretowane i hamowane przez media i władze.

 Na szczęście sytuacja nie jest aż tak zła, jakby się wydawało.  Trudy edukacji innych  są podejmowane przez wielu blogerów, youtuberów. Nie inaczej jest w przypadku kryptowalut. 2017 rok okazał się wysypem kanałów o tematyce kryptowalutowej.  Przekrój materiałów oferowanych przez tego typu kanały dystrybucji jest różnoraki. Są zarówno treści o dużej wartości edukacyjnej, jak i te o bardzo niskiej. Z moich obserwacji wynika, że zdecydowanie większa ilość materiałów to materiały bardzo słabe, aczkolwiek są też prawdziwe perełki. Trudno się dziwić, że sytuacja tak wygląda skoro większość youtuberów, blogerów to samoucy, dodatkowo z małym doświadczeniem blogerskim czy też youtuberskim. Sam tworząc swój content, zdaję sobie sprawę ze swoich braków zarówno na gruncie teoretycznym, jak i praktycznego i technicznego przekazywania wiedzy.   Z mojego punktu widzenia trzeba poświęcić  wiele czasu oraz wykazać się naprawdę cierpliwością, aby znaleźć interesujące materiały dla siebie. Sam osobiście dużo bardziej sobie cenię zagraniczne treści youtube niż polskie. Za granicą odnajdziemy kanały o tematyce blockchain, które prowadzone są od wielu lat. Twórcy tego typu kanałów to niejednokrotnie developerzy biorący udział w tworzeniu nowych projektów blockchain.  Znajdziemy dużo więcej wartościowej wiedzy technicznej czy też ciekawe wywiady z osobami mającymi duży wpływ na całą branżę.

 Warto też wspomnieć o tzw. grupkach sygnałowych. Są to grupy, w których możemy otrzymywać regularnie sygnały zakupu konkretnych kryptowalut wraz z targetami cenowymi oraz granicą straty typu stop-loss. Tego typu działalność prowadzona jest na platformach facebook, telegram, discord i innych. Możemy spotkać grupy darmowe. jak i płatne gdzie cena oscyluje od ok. 100 PLN miesięcznie wzwyż. Grupki skupiają się raczej na przekazywaniu suchych sygnałów aniżeli jakiejkolwiek edukacji. Sygnały te teoretycznie bazują na zasadach analizy technicznej w praktyce często mamy do czynienia z masowym powielaniem czyichś materiałów na wielu grupach.

 Grupki to ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek tak jak w przypadku treści youtube skuteczność grupek jest różna. Skuteczność grupek nie jest uzależniona od ceny abonamentu. Koniec stycznia oraz początek lutego mógł pomóc zweryfikować jakość poszczególnych grupek ,,Nie sztuką jest podawać skuteczne sygnały, jak cały rynek rośnie, sztuką jest nie stracić jak cały rynek spada”.

INSTYTUT KRYPTOGRAFII JAKO ZINTEGROWANA PLATFORMA SZKOLENIOWA

 Bardzo ciekawe rozwiązanie oferuje nam Instytut Kryptografii. Sam postanowiłem skorzystać z tej oferty oraz podzielić się z wami opinią na jego temat. Instytut Kryptografii interesująca edukacyjna inicjatywa. Jej głównym celem jest stworzenie zintegrowanej  platformy edukacyjnej, która oferuje szkolenia o tematyce blockchain i kryptowalut, bezpieczeństwa, podatków, analizy fundamentalnej oraz technicznej. Założycielami platformy są biznesmeni Daniel Jankowski oraz Piotr Michalak znany między innymi z  akademia-biznesu.org czy też ententa.pl.  

 Instytut Kryptografii zrzesza  jednych z najlepszych specjalistów w branży kryptowalutowej oraz analizy technicznej, do których należą między innymi Filip Konieczny, Bartek Stępecki czy też Mateusz Szaton. Osoby te uzyskały w ostatnim czasie bardzo dużą popularność i cieszą się wielkim szacunkiem dzięki bardzo rzetelnemu podejściu do przekazywanej wiedzy oraz trafnymi przewidywaniami sytuacji na rynku kryptowalut.

 Na platformie instytutu  możemy uzyskać wiedzę podstawową na temat kryptowalut oraz technologii blockchain. Osoby średnio zaawansowane oraz zaawansowane znajdą tutaj również coś dla siebie. Myślę, że jest to dobre miejsce szczególnie  dla osób początkujących. Wiedza udostępniona na platformie jest skondensowana oraz poszczególne lekcje przedstawione w sposób  uporządkowany.  Poszczególne szkolenia możemy traktować jako całość lub też skorzystać  z lekcji odrębnie. Na platformie nie musimy wyszukiwać materiałów różnej jakości  tak jak ma to miejsce na youtube. W zamian za to otrzymujemy dopracowane profesjonalnie treści przekazane w sposób  przystępny nawet dla osób początkujących.

 Do tej pory miałem okazję skorzystać z jednego ze szkoleń platformy. Dzięki temu otrzymałem dostęp do nagrań video, dostęp do grupy dyskusyjnej oraz wsparcie trenerów Instytutu. Było to szkolenie „Techniki wyboru perspektywicznych krypto walut według Phila Koniecznego”  (wkrótce pojawi się moja recenzja na temat tego szkolenia).

 Na dzień dzisiejszy Instytut Kryptografii oferuje dostęp do następujących szkoleń oraz kanałów infomacji:

 1. TECHNIKI WYBORU PERSPEKTYWICZNYCH KRYPTOWALUT WEDŁUG PHILA KONIECZNEGO – Jest to szkolenie wprowadzające do świata kryptowalut. Wyjaśnione są podstawowe pojęcia związane z technologią blockchain, są wskazane techniki wyboru perspektywicznych kryptowalut,
 2. ALTCOINOWY MILIONER – STRATEGIA SZATONA, JAK ZARABIAĆ NIE TYLKO NA WZROSTACH– Tutaj znajdziesz ciekawe techniki zarabiania na niszowych kryptowalutach. Dowiesz się też jak można wykorzystywać spadki cenowe na rynku,
 3. SZKOLENIE BARTKA STĘPECKIEGO – To pierwsze anglojęzyczne szkolenie dostępne na platformie Instytutu Kryptografii. Bartek dzieli się swoją wiedzą na temat tradingu zdobytą na studiach w Oxfordzie,
 4. DOSTĘP DO GRUPY NA FACEBOOKU (FORUM WEWNĘTRZNE) – To grupa, na której można swobodnie zadawać pytania na tematy związane ze szkoleniami i nie tylko. Na grupie tej trenerzy dzielą się regularnie swoją opinią na temat sytuacji rynkowej oraz odpowiadają na zadawane pytania dotyczące szkoleń. Regularnie prowadzone są również webinary typu live.

 Warto dodać, że możemy dzielić się z innymi użytkownikami platformy własnymi opiniami na różne tematy nie tylko związane z kryptowalutami, ale szeroko pojętymi finansami. Myślę, że całość tworzy niezłą podstawę do wejścia w świat inwestycji i podejmowania skuteczniejszych decyzji.

 Kolejne szkolenia są w trakcie przygotowywania przez trenerów. Z dostępnych mi źródeł informacji wiem, iż w przyszłości planowane jest wejście Instytutu na rynki: chiński, rosyjski czy hiszpański. Ze szczegółową ofertą Instytutu kryptografii możesz zapoznać się tutaj:  INSTYTUT KRYPTOGRAFII

 Wiedza kosztuje i nie inaczej jest w tym wypadku. Wszystkie szkolenia oferowane na platformie są płatne z osobna. Ceny szkoleń oscylują w przedziale od 295 PLN,  a kończą się na 3000 PLN. Wszystko zależy od rodzaju szkolenia oraz momentu zamówienia. Zazwyczaj decydując się na zakup szybciej płacimy mniej, a wraz z upływem czasu cena rośnie. Nie inaczej było w przypadku szkolenia, które ja zakupiłem. Początkowa cena wynosiła około 500 PLN. Byla to ofert dla osób, które wskoczyły na pokład w dniu premiery. Ja zdecydowałem się na cenę 999 PLN, a dzisiaj cena  wynosi 1497 PLN.

 Czy wg mnie 999 PLN, które wydałem to dużo czy mało? Na to pytanie odpowiem w kontekście recenzji całego szkolenia w jednym z kolejnych artykułów.  Muszę pochwalić Instytut za podjęcie próby zebrania wartościowych przydatnych  materiałów w jedno miejsce. W dodatku mamy tutaj platformę interaktywną użytkowników i trenerów. Jeśliby wziąć pod uwagę model działania oraz sposób prowadzenia marketingu przez Instytut Kryptografii to trudno znaleźć konkurencyjną platformę szkoleniową.  Społeczność korzystających ze szkoleń Instytutu to na podstawie statystyk facebook około 1300 osób, a liczba ta może być nawet większa zakładając, że nie każdy uczestnik szkolenia korzysta z grupy facebook.

 Jestem osobą, która mocno śledzi rynek szkoleń związany z kryptowalutami. Uczestniczyłem w  szkoleniach o podobnej jakości w zdecydowanie niższej cenie. Mam tutaj na myśli głównie materiały zagraniczne. Oczywiście aby móc korzystać z tego typu szkoleń trzeba umieć dobrze szukać wartościowych treści a i podstawowa wiedza w zakresie słownictwa anglojęzycznego  z tematyki blockchain będzie niezbędna. W ofercie Instytutu Kryptografii zdecydowanie brakuje mi jakichś ciekawych promocji na nowe szkolenia dla stałych klientów. Trzeba też zaznaczyć, że dostęp do grupy na facebooku   jest traktowany jako dodatkowa płatna usługa Instytutu.  Początkowo członkostwo w grupie było gratis na 3 miesiące jako dodatek do szkoleń. Myślę, że opłata może zniechęcić do korzystania z kolejnych szkoleń i usług stałych klientów, którzy wykorzystali promocję.

 Z mojego punktu widzenia grupa wydaje się być nieodłącznym elementem szkolenia i ważnym elementem umożliwiającym skuteczne wykorzystanie zdobytej na szkoleniu wiedzy. Lepszą strategią byłoby utrzymanie społeczności facebook, która jest oczywiście potencjalnie stałym klientem. Wyrzucenie z grupy z pewnością wywoła pewnego rodzaju rozgoryczenie klienta. Myślę, że ciekawym rozwiązaniem z punktu widzenia założycieli mógłby być też pakiety VIP, czyli klient mógłby wykupić pakiet na wszystkie szkolenia. Wiem z wewnętrznego źródła, że Instytut stale rozwija swoją ofertę i już prowadzone są prace nad takimi rozwiązaniami.

 Na koniec chciałbym zachęcić do zapisania się do newslettera Instytutu Kryptografii. Dzięki temu będziesz otrzymywał regularnie ciekawe informacje oraz porady dotyczące rynku kryptowalut. Będziesz też na bieżąco mógł śledzić nowości, które wprowadza Instytut do swojej oferty. Możesz się zapisać do newslettera tutaj: INSTYTUT KRYPTOGRAFII

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

 1. jula pisze:

  Ja polecam zainteresować się tematem kopania kryptowalut. Wykorzystuje sie do tego urządzenia typu koparki ze strony Cyfrowakopalnia.pl . Ujmując sprawę w dużym skrócie – kopanie bitcoinów polega na rozwiązywaniu problemów matematycznych za pomocą urządzeń o odpowiedniej mocy obliczeniowej.

 2. Nowa pisze:

  Witam, czy są legalne rozwiązania pozwalające uniknąć opodatkowana dochodów z handlu kryptowalutami po ich spieniężeniu? Pozdrawiam

  • kryptoholik pisze:

   Obawiam się, że nie !! Możesz w miarę anonimowo wypłacić DASH z Bitomatu. Należy jednak później te środki rozliczyć w PICIE 😉

 3. Nowa pisze:

  Dzięki za informacje! Znasz może jakąś firmę godną polecenia, która zakłada firmy zagraniczne? W necie kilka razy natknęłam się na linki m.in. do strony firmy opus trust http://opustrust.eu/bitcoin-kryptowaluty-podatki/, wiesz coś o tej firmie? Znajduje się całkiem blisko mojego miejsca zamieszkania 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.