Czym jest Bitcoin i z czego wynika jego wartość?

Wiele osób wchodzi w świat kryptowalut kuszona wizją szybkich i wysokich zysków. Nie rzadko taki początkujący inwestor nawet nie zdaje sobie w ogóle sprawy czym tak naprawdę jest Bitcoin i w co inwestuje. Bitcoin to dosyć młode aktywo i nie do końca dojrzałe aktywo inwestycyjne.

Poniższa treść powinna stanowić coś w rodzaju ściągi dla osób pragnących w szybki sposób dowiedzieć się czym jest Bitcoin i z czego wynika jego wartość:) kolejność niżej wymienionych faktów ma charakter przypadkowy.

Jeżeli chciałbyś zakupić pierwsze swoje kryptowaluty to zapraszam cię do tego poradnika https://www.kryptoholik.pl/czy-warto-jeszcze-kupic-bitcoin/ .

cyfrowy pieniądz internetowy
 1. Bitcoin to pierwszy wykorzystywany na globalna skalę pieniądz internetowy.
 2. To protokół typu open source – inaczej mówiąc każdy może zobaczyć jak działa Bitcoin a co więcej sam może brać udział przy dalszym rozwoju całej sieci BTC.
 3. Duże bezpieczeństwo Bitcoina – jest zabezpieczony kryptograficznie , jest zabezpieczony energetycznie, jest zabezpieczony poprzez decentralizację.
 1. Decentralizacja i niezależność Bitcoina – nie ma jednostki centralnej, która kontrolowała by tą walutę. Bitcoin jest niezależny od banków, rządów, firm czy jakiejkolwiek innej jednostki organizacyjnej.
 2. Bitcoin eliminuje element zaufania w rozliczeniach finansowych – na blockchainie BTC widać wszystko czarno na białym.
 3. Blockchain Bitcoina jest przejrzysty i transparentny – wszystkie transakcje są łatwe do śledzenia, żadna transakcja nie może być cofnięta , pochodzenie wydanych środków w BTC jest znane.
 4. Ograniczona maksymalna podaż BTC w wysokości 21 milionów sztuk ( w praktyce jest ona o wiele mniejsza – wiele portfeli BTC zostało zgubionych przez właścicieli). Bitcoin ma bardzo niską inflację a po 2140 roku będzie deflacyjny.
kapitalizacja bitcoina
 1. Stosunkowo niska kapitalizacja całego rynku Bitcoina w wysokości około 678 miliarda dolarów, dla kontrastu sam facebook ma w tym momencie jakieś 715 miliardów dolarów kapitalizacji.
 2. Względnie mała w skali globalnej ilość osób posiadających Bitcoiny o dużej wartości. Inaczej mówiąc jest jeszcze sporo bogatych osób nie posiadających w swoim portfelu Bitcoina.
 3. Większa wiedza, świadomość , edukacja społeczeństw + spadek zaufania do władzy, rządów, waluty tradycyjnej+ powszechna cyfryzacja prawie wszystkiego.
 4. Przewartościowane fundamentalnie akcje w szczególności na giełdach amerykańskich.
 5. Niska podaż kruszców( złota, srebra) w formie fizycznej – brak ciekawych alternatyw inwestycyjnych dla małego i średniego kapitału.
 1. Podzielność Bitcoina do wielu miejsc po przecinku – można kupować cząstki Bitcoina za dowolnie posiadany nawet bardzo mały kapitał.
 2. Niebywały nigdy wcześniej w historii ludzkości dodruk pieniądza. Część ludzi wykorzystuje to oczywiście na bieżące wydatki, ale część jest w lepszej sytuacji i woli zainwestować

Bitcoin ma też bardzo dużo wad:) o których w mediach w ogóle się nie mówi np. jest bardzo wolny w przesyle , koszty wysyłki BTC potrafią być bardzo wysokie i przerastać wartość przesłanych środków, często się zapycha też cała sieć BTC.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.