BLOCKCHAIN W PRAKTYCE 7 – WYBORY PARLAMENTARNE NA BLOCKCHAIN?

W zeszłą Niedzielę odbyły się wybory w Polsce do sejmu i senatu. Abstrahując od wyników głosowania , całe to zamieszanie skłoniło mnie do głębokiej refleksji nad funkcjonującym w Polsce systemem wyborczym.  Według mnie rozwiązania typu blockchain doskonale rozwiązują problemy związane z ogólnie pojętym zaufaniem do organów państwowych i jest to wręcz doskonały przykład wykorzystania tej technologii w praktyce na poziomie instytucji państwowych. Nasz świat jest coraz bardziej zanurzony w technologii i jasne jest , że głosowanie w wyborach online  jest czymś , co z pewnością nastąpi w przyszłości . Pozostają pewne pytania , takie jak: kiedy tego typu rozwiązania zostaną wdrożone, jaka będzie ochrona prywatności wyborców oraz jak system zostanie zabezpieczony?

SYSTEM WYBORCZY W POLSCE 

System wyborczy w Polsce, tak jak w większości państw demokratycznych, opiera się na zasadach zawartych w konstytucji. Jest tak napisany, by gwarantował uczciwe przeprowadzenie wyborów i wyłonienie w nich reprezentantów, których wskażą obywatele. 

W Polsce organem nadzorującym wybory jest Państwowa Komisja Wyborcza. Skład , kompetencje  czy też sposób powoływania komisji zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni ostatniego stulecia.  Państwowa komisja wyborcza w obecnym kształcie organizacyjnym została powołana ustawą z dnia 28 czerwca 1991 r. 

Wybory w Polsce przeprowadzane są w sposób stacjonarny tzn każda osoba mająca uprawnia do oddania swojego głosu musi stawić się osobiście w lokalu wyborczym z ważnym dokumentem tożsamości.  Swoich kandydatów wybieramy zaznaczając ich nazwiska na wybranych listach. 

Głosy liczone są ręcznie, a wyniki – też ręcznie – zapisywane w projekcie protokołu głosowania: głosy ważne i ile dostały partie, ile konkretni kandydaci. Dane te zostają wprowadzone do jednej z aplikacji wchodzących w skład Systemu Wsparcia Organów Wyborczych. Oprogramowanie sprawdzi, czy ustalone przez komisję liczby mają matematyczny sens. Na przykład, czy liczba głosów oddanych na poszczególne partie nie przekracza liczby ważnych głosów oddanych w danej komisji.

TRENDY ŚWIATOWE W WYBORACH

Mogłoby się wydawać iż głosowanie typu elektronicznego – przez internet to powszechny standard w wysoko rozwiniętych krajach Europy i na świecie. Nic bardziej mylnego. Na 28 krajów Unii Europejskiej, zarówno w jej zachodniej, jak i wschodniej części, jakakolwiek forma głosowania elektronicznego jest dostępna tylko w trzech. Są to Belgia, Estonia i Francja. Taką możliwość mieli obywatele Bułgarii, jednak dane pochodzą z 2017 roku. Rok wcześniej odbyło się tam referendum, w którym Bułgarzy opowiedzieli się „za” takim rozwiązaniem. W grudniu 2018 roku bułgarski minister sprawiedliwości Danaił Kiriłow ogłosił jednak, że z obawy o bezpieczeństwo prowadzenia takiego sposobu głosowania rząd wycofa się z tego pomysłu.

Wychodząc poza Europę, warto jeszcze przyjrzeć się sposobom głosowania w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Ameryce systemy głosowania są zróżnicowane w oparciu o konkretne stany. Większość z nich można jednak zakwalifikować jako głosowanie elektroniczne. Kanadyjski podział administracyjny na prowincje również skutkuje brakiem jednego spójnego systemu oddawania głosów w różnych typach wyborów. W kraju dopuszcza się różne formy głosowania elektronicznego, ale rozróżnienie następuje w oparciu o prowincje i rodzaj wyborów.

PROBLEMY OBECNYCH SYSTEMÓW WYBORCZYCH

Zarówno głosując stacjonarnie jak i wykorzystując tak zwany e-voting możemy napotkać  pewne niedogodności z tym związane. 

Wydaje się, iż największą zmorą współczesnego stacjonarnego systemu wyborczego jest obniżona frekwencja wyborcza. Korki do lokalu wyborczego, kolejki do  urny, brak czasu czy też zwykłe lenistwo powodują, iż wiele osób nie decyduje się wziąć udziału w wyborach. Pod tymi względami system e- votingu wydaje się być o wiele bardziej efektywny. Gdyby obywatel mógł przeznaczyć 5-10 minut na wzięcie udziału w głosowaniu, zdecydowanie chętniej podjął to działanie. Kolejna  sprawa to koszty związane z przeprowadzeniem wyborów. Wynajem lokali, zatrudnienie osób liczących głosy, wydruk list itp to wiele wydanych milionów złotych. System ten jest po prostu o wiele droższy od e-votingu.

Jednym ze sposobów na zachęcenie „leniwych” wyborców może być głosowanie przez internet.E-voting jednak również nie jest doskonały.  Choć propozycje pojawiają się od lat, nie zanosi się na to, by pomysł w Polsce zrealizowano. Dlaczego? Według ekspertów tego typu głosowania są bardzo podatne na nadużycia, zarówno na ataki z zewnątrz jak i manipulacje wewnątrz.  Tego typu system zmagały się prawdopodobnie z wieloma atakami hakerskimi. Argumenty te jednak dla wielu nie są przekonujące. Pojawiają się także głosy, że skoro coraz więcej spraw załatwiamy przez internet – w tym te związane z pieniędzmi – to i e-wybory powinny być możliwe. Internetowa bankowość jest dziś bezpieczna, więc głosowanie również musi dać się ochronić. 

Wydaje się, iż na dzień dzisiejszy system e- votingu musi stanowić jedynie uzupełnienie stacjonarnego typu a wynika to choćby z faktu, iż nie każdy obywatel byłby wstanie obsłużyć elektroniczny-internetowy system głosowania. Dotyczy to zwłaszcza osób będących w wieku emerytalnym. Konieczna byłaby szeroka akcja edukacyjna społeczeństwa.

WYBORY – PO CO KOMU TEN BLOCKCHAIN?

Zbudowanie elektronicznego systemu głosowania spełniającego wymogi i wymagania prawne ustawodawców  było i jest wyzwaniem od dłuższego czasu. Księga rozproszona jest wielkim postępem technologicznym w świecie. Blockchain oferuje nieskończone możliwości budowy wszelakich aplikacji, które pozwalają korzystać z globalnej ekonomii. Zastosowanie technologii blockchain w głosowaniu może rozwiązać większość problemów związanych z istniejącymi systemami wyborczymi.

Należy zwrócić uwagę, iż w tradycyjnych systemach głosowania mamy do czynienia z tradycyjną bazą danych utrzymywaną przez jedną organizację i ta organizacja ma całkowita kontrolę nad nią w tym możliwość manipulowania przechowywanymi danymi, cenzurowania danych lub nieuczciwego dodawania danych. W większości przypadków nie stanowi to problemu, ponieważ organizacja, która utrzymuje bazę danych, robi to na własną korzyść, a zatem nie ma motywu fałszowania zawartości bazy danych; istnieją jednak inne przypadki użycia, takie jak sieć finansowa czy wybory, w której przechowywane dane są zbyt wrażliwe, a motyw do manipulacji nimi jest zbyt kuszący, aby umożliwić dowolnej organizacji pełną kontrolę nad bazą danych. Nawet jeśli można zagwarantować, że odpowiedzialna organizacja nigdy nie wprowadzi oszukańczej zmiany w bazie danych (założenie, które dla wielu osób jest już zbyt wielkim pytaniem), nadal istnieje możliwość, że haker może się włamać i manipulować baza danych do własnych celów.

Najbardziej oczywistym sposobem na zapewnienie, że żadna pojedyncza jednostka nie może manipulować bazą danych, jest upublicznienie bazy danych i umożliwienie każdemu przechowywania nadmiarowej kopii bazy danych. W ten sposób wszyscy mogą być pewni, że ich kopia bazy danych jest nienaruszona, po prostu porównując ją z kopią wszystkich innych. Takie rozwiązanie oferuje nam właśnie blockchain.

Dodatkowo Blockchain zapewnia dodatkowe korzyści takie jak:

1.Ważność wyników. Wyniki głosowania zorganizowane przy użyciu technologii blockchain nie mogą zostać sfałszowane. Zawsze możesz sprawdzić, ile głosów zostało wydanych na początku głosowania, jak zostały one rozdzielone do portfeli i o której godzinie przeprowadzono transakcje.

2.Przejrzystość procesu. Blockchain zapewnia możliwość kontrolowania procesu głosowania, ponieważ każda zainteresowana osoba może wdrożyć węzeł z pełną kopią wszystkich danych i niezależnie analizować je na poziomie blockchain.

3.Anonimowość. Każdy uczestnik ma możliwość utworzenia pary kluczy publicznych i prywatnych na lokalnej maszynie i nikt poza nim nie będzie wiedział, że dany portfel należy do niego. Tak więc nikt nie może wiedzieć, jak głosował ten członek, z wyjątkiem przypadku, gdy sam członek deklaruje, że dany portfel należy do niego.

4.Szybkość przetwarzania danych. Głosowanie w mieście, regionie, kraju lub korporacji z biurami w różnych krajach może wiązać się ze znacznymi kosztami, a także trudnościami organizacyjnymi i przejściowymi stratami, zarówno w przypadku głosowania, jak i przetwarzania danych. Decentralizacja sprawi, że wyniki głosowania w całym kraju będą widoczne, pomimo faktu, że każdy region / miasto może obsługiwać własny węzeł systemowy do dystrybucji obciążeń.

Rozwój technologii i społeczeństwa popychają ludzkość do poszukiwania tańszych i bardziej niezawodnych metod głosowania. Zastosowanie technologii blockchain w głosowaniu może rozwiązać większość problemów związanych z istniejącymi systemami wyborczymi. Pomysł użycia blockchain w systemach do głosowania jest pytaniem, które odpowiada samo: blockchain pozwala zastąpić starożytną technologię głosowania, w której przekazano swój głos komuś za pomocą fizycznego obiektu (kulka określonego koloru, papierowa karta do głosowania itp.) , do przeniesienia tokena cyfrowego.

 

 

 

żródła:

https://hackernoon.com/why-do-voting-systems-need-blockchain-e85e747e906d

http://sonar.wyborcza.pl/sonar/7,156422,25267868,wybory-2019-gwarancja-uczciwosci-glosowania-beda-ludzie.html?disableRedirects=true

https://konkret24.tvn24.pl/polityka,112/glosowanie-elektroniczne-to-standard-w-zachodnich-demokracjach-sprawdzamy-wpis-po,961141.html

https://tech.wp.pl/wyniki-wyborow-2019-w-przyszlosci-zaglosujemy-przez-internet-eksperci-zabrali-glos-6435027204056705a

Może Ci się również spodoba

187 komentarzy

 1. Kryptofan pisze:

  Świetny artykuł. Dziś właśnie zastanawiałem się nad tym, jaki odsetek wyników jest niepoprawny ze względu na błąd ludzki w wyborach, jakie mamy obecnie (forma).

 2. erotik izle pisze:

  Pretty! This was a really wonderful post. Many thanks for supplying these details. Cammie Rouvin Samira

 3. film pisze:

  Hello, just wanted to tell you, I liked this article. It was funny. Keep on posting!. Brenn Crosby Yasmin

 4. film pisze:

  Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your next write ups thank you once again. Trixi Amble Isadore

 5. film pisze:

  I dugg some of you post as I cogitated they were very useful extremely helpful. Lolita Wildon McTyre

 6. film pisze:

  Its not my first time to go to see this site, i am visiting this site dailly and take nice data from here daily. Lyssa Lyon Volkan

 7. ValeriaWhids pisze:

  только для вас комофортный сайт, скачать официальное приложение джой казино бонус код джой казино

 8. film pisze:

  Wonderful, what a weblog it is! This blog presents useful facts to us, keep it up. Mireille Heinrick Eupheemia

 9. film pisze:

  I wanted to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it. Trista Yvor Katharina

 10. estetika pisze:

  Do you want to hit the jackpot in your SEO efforts? this online marketing offer is for you. I offer you the most advance and safe link building method thrive to your site top SERPS and traffic to your Website or Video.

 11. suzie ilaria pisze:

  It was very useful, I can say it was a useful article for me.

 12. xxx xxx pisze:

  Do you want to hit the jackpot in your SEO efforts? this online marketing offer is for you. I offer you the most advance and safe link building method thrive to your site top SERPS and traffic to your Website or Video.

 13. MCGINNES5077 pisze:

  Thank you!!1

 14. I randomly stopped by your site but you are really successful

 15. escort bayan pisze:

  Do you want to hit the jackpot in your SEO efforts? this online marketing offer is for you. I offer you the most advance and safe link building method thrive to your site top SERPS and traffic to your Website or Video.

 16. alanya escort pisze:

  Do you want to hit the jackpot in your SEO efforts?

 17. Do you want to hit the jackpot in your SEO efforts?

 18. sivas escort pisze:

  Do you want to hit the jackpot in your SEO efforts??

 19. manisa escort pisze:

  Do you want to hit the jackpot in your SEO efforts??

 20. mugla escort pisze:

  Do you want to hit the jackpot in your SEO efforts???

 21. Do you want to hit the jackpot in your SEO efforts

 22. samsun escort pisze:

  Do you want to hit the jackpot in your SEO efforts

 23. Do you want to hit the jackpot in your SEO efforts ????

 24. konya escort pisze:

  Do youu want to hit the jackpot in your SEO efforts ????

 25. Do youu want to jackpot in your SEO efforts ????

 26. Do youu want to jackpot in your SEO efforts ????

 27. Do youu want to jackpot in your SEO efforts ????

 28. Do youu want to jackpvot in your SEO efforts ????

 29. Do youu want tbo jackpvot in your SEO efforts ????

 30. Do youu want tbob jackpvot in your SEO efforts ????

 31. Do youu wanvt tbob jackpvot in your SEO efforts ????

 32. bursa escort pisze:

  Do youu wanvt tbob jackpvot in your SEOb efforts ????

 33. Do youu wanvt tbob jackpvot in your SEOb efforts ????

 34. Doe youbu wanvt tbob jackpvot in your SvEOb efforts ????

 35. bolu escort pisze:

  Doe youbu wanvt tcbob javckpvot in your SEO effortvs ????

 36. afyon escort pisze:

  Doe youbu wanvt tcbob jvavckpvot in your SEO effortvs ????

 37. Doe youbu wanvt tcbob jvavckpvot in your SEO effortvs ????

 38. Doe youbu wanvt tcbob jvavckpvot in your SEOo effortvs ????

 39. dokunma yarama dokunurum sana I touch my wound, thank you

 40. dokunma yarama dokunurum sana I touch my wound, thank you

 41. I touch my woundC, thank you dokunma yarama dokunurum sana

 42. sivas escort pisze:

  I touch my wound, thCank you dokunma yarama dokunurum sana

 43. amasya escort pisze:

  I touch my woundC, thanv you dokunma yarama dokunurum sana

 44. yalova escort pisze:

  I touch my woundC, thanv you dokunma yarama dokunurum sana

 45. I touch my wound, thCank you dokunma yarama dokunurum sana

 46. I touch my woundC, thanv you dokunma yarama dokunurum sana

 47. nigde escort pisze:

  I touch my wound, thCank you dokunma yarama dokunurum sana

 48. duzce escort pisze:

  I touch my woundC, thanv you dokunma yarama dokunurum sana

 49. ulikoh pisze:

  Заказать seo поисковую оптимизацию сайта, Заказать услуги по продвижению сайта По всем возникшим вопросам Вы можете обратиться в скайп логин pokras7777Раскрутка сайта под ключ
  .Так же собираем базы Обратесь всегда будем рабы вам помочь
  базы для хрумера

 50. Bazen dalıyorum da uzaklara orada da bir şey yokmuş

 51. Bazen dalıyorum da uzaklara orada da bir şey yokmuş

 52. Herkes yeni yaş alırken sanki sen yaş veriyorsun. Her sene biraz daha yaşlanman gerekiyor. Her sene biraz daha gençleşmen değil.

 53. Partine katılmak istiyoruz kayıtlar nereden yapılıyor?

 54. Sevgili yaptın heralde tatil fotoğraflarını göremez olduk.

 55. Herkes artist olmuş bana da yönetmenlik düşer

 56. Fotoğrafa hazırlıksız yakalandım. Derinden sarstı beni. 🙂

 57. elazig escort pisze:

  Ben yolda zor yürürken sen o hareketleri nasıl yapıyorsun. Bunun bir açıklaması olmalı.

 58. Sen öğreten, yol gösteren, asla bitmeyensin arkadaşım

 59. İlah mısın silah mısın be?

 60. okey oyna pisze:

  Yazma bana yazdıkça daha çok özlüyorum seni

 61. adana escort pisze:

  Gelen yorumları tek tek okuyor musun yoksa yazsalarda olur yazmasalar da olur mu diyorsun?

 62. Ben yolda zor yürürken sen o hareketleri nasıl yapıyorsun. Bunun bir açıklaması olmalı.

 63. Sonra döndüm dedim ki, „çok güzelsin”

 64. bayan escort pisze:

  Çelik yelek giymemiz gerekiyor mu?

 65. hatay escort pisze:

  Mermiler seksin bu alemde tek sensin.

 66. Hayallerim bile yetmiyor senli anlara

 67. amasya escort pisze:

  Yazma bana yazdıkça daha çok özlüyorum seni

 68. agri escort pisze:

  Herkes artist olmuş bana da yönetmenlik düşer

 69. aydin escort pisze:

  İlginizi Çekebilir: TikTok’un Yeni Rakibi Reels Nedir ? TikTok Tarih Mi Oluyor ?

 70. Zaman mekan mühim değil her ortamda çekim yaparım diyorsun.

 71. Dünyanın en yüksek dağından ikisiyle karşı karşıyayız.

 72. Bazen tatlı dil işe yaramaz.. Sövün rahatlayın

 73. bolu escort pisze:

  Kaynar su misali hem yakıyorsun hem akıyorsun

 74. Tatil başlamış. Bakıyorum bu sene erkecisin. Taksitlere erken geçmişsin.

 75. Yüreğinde hissedersen mesafe yoktur

 76. Herkes adamlık dersi veriyor. Madem hepiniz adamsınız, o ders kime?

 77. Sevgili yaptın heralde tatil fotoğraflarını göremez olduk.

 78. bayan escort pisze:

  Gittiği için üzüldüğüm tek şey telefonumun interneti.

 79. urfa escort pisze:

  İntikam almayı sevmem ama ödeşmek adettendir

 80. eskort bayan pisze:

  Eğilin mesaj veriyor.

 81. Sakar bir kalbim vfar sürekli sana çarpıyor

 82. Fotoğraf atacağından haberimiz yoktu. Bilsek çelik yelek giyerdik.

 83. bayan escort pisze:

  sensizlik yar olmasın hepimizeeeeeeee

 84. sensizlik yar olmasın hepimizeeeeeeee

 85. Anitadug pisze:

  Valentina Ross shows her hairy pussy – http://clickfrm.com/zDvc

 86. sensizlik yar olmasın hepimizeeeeeeee

 87. hatay escort pisze:

  sensizlik yar olmasın hepimizeeeeeeee

 88. hatay escort pisze:

  sensizlik yar olmasın hepimizeeee

 89. escort bayan pisze:

  sensizlik yar olmasın hepimizeeeeeee

 90. escort bayan pisze:

  sensizlik yar olmasın hepimizeeee

 91. escort bayan pisze:

  sensizlik yar olmasın hepimizeeeeee

 92. escort bayan pisze:

  sensizlik yar olmasın hepimizeeeeeeee

 93. bayan eskort pisze:

  People with high intuition are not liked very much, they are secretly admired, but most of the time they are not loved because they do not come to their job, they are also distant to those around them because they know the facts, life for these people is extra difficult and tiring.People with high intuition are not liked very much, they are secretly admired, but most of the time they are not loved because they do not come to their job, they are also distant to those around them because they know the facts, life for these people is extra difficult and tiring.

 94. hong mierow pisze:

  Wow, great blog article.Really thank you! Really Great.

 95. People with high intuition are not liked very much, they are secretly admired, but most of the time they are not loved because they do not come to their job, they are also distant to those around them because they know the facts, life for these people is extra difficult and tiring.People with high intuition are not liked very much, they are secretly admired, but most of the time they are not loved because they do not come to their job, they are also distant to those around them because they know the facts, life for these people is extra difficult and tiring.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.