AT – WSTĘP

Analiza Techniczna Kryptowalut

WSTĘP DO ANALIZY TECHNICZNEJ

   Bitcoin (BTC) i inne kryptowaluty podlegają takim samym prawom analizy technicznej jak i inne rynki finansowe. Dobrze przeprowadzona Analiza Techniczna Kryptowalut takich jak Bitcoin (BTC) jest punktem wyjścia do skutecznych działań na giełdach kryptowalutowych.

  Aby lepiej zrozumieć pojęcie analizy technicznej należy wyjaśnić pojęcie day trading. Day trading to zawieranie transakcji kupna lub sprzedaży na różnego rodzaju giełdach na krótki lub średni termin w celu uzyskania profitów wynikających z różnicy cen danego waloru. Transakcja zakupu i sprzedaży danego waloru zazwyczaj dokonywana jest w ciągu jednego dnia choć nie jest to regułą. Bardzo często traderzy skupiają się w ciągu dnia na wykonywaniu jak największej ilości zyskownych transakcji często z małym profitem.  Zwykle 1 trade nie trwa dłużej niż 2- 3 tygodnie. Jeśli transakcja jest zawierana na dłuższy termin wtedy możemy mówić bardziej o inwestycji niż tradingu.

  Kiedy robimy day trading są dwie główne metody analizy przed podjęciem decyzji. Pierwszą z metod to analiza fundamentalna. Analiza fundamentalna polega na ocenie wartości waloru wynikającej głównie ze sprawozdań finansowych czy też oceny perspektyw danej gałęzi biznesowej  ( w tej części nie będę się skupiał na niej ). Drugą natomiast jest analiza techniczna której to dotyczy ten poradnik. Obie te techniki możemy stosować osobno lub też komplementarnie.

DEFINICJA ANALIZY TECHNICZNEJ

 ANALIZA TECHNICZNAzakłada, że cena danego waloru ( np BTC) odzwierciedla wszystkie dostępne publiczne informacje i skupia się na statystycznej analizie ruchów cenowych. Inaczej mówiąc  analiza techniczna to przewidywanie przyszłych ruchów cenowych  oparte o ocenę przeszłych ruchówcenowych.  Do tego rodzaju analizy wykorzystujemy wykresy  historyczne cen danego waloru finansowego. Trudno ocenić przyszłą cenę danego waloru w oparciu o czysty wykres.  Na szczęście owe wykresy możemy modyfikować używając dodatkowych narzędzie AT między innymi takich jak linie trendu, obroty czy też oscylatory.

   Wielu młodych początkujących traderów zaczyna swoją przygodę próbując stosować bardzo zaawansowane techniki analizy technicznej takie jak na przykład oscylatory ( RSI, MACD, RSI) bez poprzedniego zaznajomienia się z podstawami analizy technicznej. Stosując tego typu podejście często narażają się na szybkie straty co powoduje ich frustracje a w efekcie zaniechanie stosowania narzędzi analizy technicznej często na rzecz analizy fundamentalnej. Nie jednemu może się wydawać na początku, że im bardziej analiza techniczna będzie skomplikowana i zaawansowana tym szybciej dana osoba osiągnie sukces finansowy. Oczywiście nie możemy dyskredytować zaawansowanych technik analizy. Są osoby, które potrafią w niezwykły sposób wykorzystać jednocześnie wiele technik analizy  prawda jest jednak taka, że stosując wiele technik jednocześnie bardzo często możemy napotykać sprzeczne sygnały a w efekcie podejmujemy błędne decyzje inwestycyjne. Każdy analityk musi przejść drogę od podstaw, znaleźć odpowiedni do siebie zakres narzędzi analizy spośród setek dostępnych wszelakiego rodzajów systemów, wskaźników. Dobrze dobrane narzędzia powinny pozwolić traderowi osiągać swoje cele tradingowe jak i czerpać radość ze swojej pracy.

  W tym poradniku dotyczącym analizy technicznej wykresów skupię się na najprostszych technikach analizy wykorzystywanych przez profesjonalnych traderów.  Okazuje się, że w prostocie jawi się też skuteczność i sukces.  Podczas mojej 9 letniej kariery zawodowego tradera poznałem bardzo wiele technik analizy technicznej, próbowałem nie jednego systemu zarobkowego opartego o analizę techniczną jednak prawdziwy sukces przyniosły mi podstawy analizy : znajdowanie trendów, wyznaczanie wsparć i oporów, znajdywanie formacji kontynuacji trendu czy też odwrócenia trendu, analiza wolumenu, analiza price action.

ZAŁOŻENIA ANALIZY TECHNICZNEJ

       1.Rynek ( Ceny ) dyskontuje wszystko

Aby dobrze odnaleźć się w tym temacie jest mega istotne aby dobrze zrozumieć wszystkie przedstawione założenia analizy technicznej. Pierwsze założenie mówi nam, że wszystko co wiemy o danym walorze finansowym  w danym momencie jest odzwierciedlone w jego cenie. Dlatego wszelkie obecne polityczne, ekonomiczne, fundamentalne czy też psychologiczne informacje, które uderzają w  cenę rynkową są już zdyskontowane. Rynek bardzo szybko odzwierciedli nowe informacje w cenie, które tym samy staną się mniej znaczące dla samego procesu przewidywania ceny.

      2. Ceny podlegają trendom

Jeżeli ceny kierują się w określoną stronę w górę lub w dół cena będzie podążać zgodnie z tym kierunkiem a prawdopodobieństwo odwrotu ceny jest małe. Inaczej mówiąc zakładamy, że dany trend będzie kontynuowany.

      3. Historia lubi się powtarzać

Analitycy zdają sobie sprawę, że rynki składają się z działania ludzi których wspólnie podejmowane kroki wpływają na rynek. Natura psychologiczna  rynków finansowych powoduje, że tak jak przeszłość, przyszłość jest powtórką przeszłości. Ludzie którzy swoimi zachowaniami  tworzą wzory ( formacje) na rynkach finansowych nie są świadomi swojego wpływu na na rynek.

PODSUMOWANIE

Na koniec warto zaznaczyć, że AT ma zarówno wielu swoich zwolenników jak i osób dyskredytujących założenia AT. Wśród tak zwanych ” hejterów” AT wymieniane są takie argumenty jak: 

  1. Analiza techniczna to samoistnie spełniająca się przepowiednia.
  2. Formacje istnieją tylko w wyobrażeniach analityków.

 Moi zdaniem oba te argumenty są całkowicie bezpodstawne. Pierwszy argument zakłada, że AT sama w sobie wywołuje ruchy cen. Prawdopodobnie teorie te nie są poparte głęboką analizą owych osób. Rynki finansowe to zbyt rozległa społeczność aby mogło dojść do manipulacji na szeroką skalę ze strony jakichś osób. Oczywiście zdarzają się dziwne ruchy na rynku kryptowalut  ( tzw pompki ) jednak każdy może zauważyć że nie są one wywołane ruchami  cen z przeszłości , zazwyczaj dzieje się to na rynkach mało płynnych gdzie łatwo o manipulacje. Na ogół rynki są kreowane przez osoby  pochodzące z różnych krajów, ludzie  różniący się przeszłością ale wszyscy z pragnieniem osiągnięcia sukcesu. Osoby te reprezentują krótko, średnio i długoterminowych kupców i sprzedawców. Zazwyczaj każdy z nich reprezentuje zupełnie inny styl tradingowy. Finalnie  jest zbyt wiele osób, które bardziej  korzystają z plotek, literatury finansowej, przeczucia, osobistej metodologi działania czy też analizy fundamentalnej.

 Aby obalić drugi argument wystarczy przeprowadzić prosty eksperyment wśród doświadczonych analityków technicznych polegający na wskazaniu formacji na wybranych randomowo wykresach.